Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-275/12-4/AWa
z 19 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-275/12-4/AWa
Data
2012.06.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
dostawa towarów
opodatkowanie
przekazanie nieodpłatne


Istota interpretacji
Czy w związku z przekazaniem przez (...) Zarząd będący samorządową jednostką organizacyjną finansowaną przez Samorząd Województwa na rzecz Gminy surowca drzewnego w drodze darowizny, na Wnioskodawcy ciążyć będzie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 1020 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2012 r. (data wpływu 26 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 maja 2012 r. (data wpływu 5 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny surowca drzewnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny surowca drzewnego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 31 maja 2012 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (…) jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną finansowaną przez Samorząd Województwa (§ 4 ust. 1 Statutu - uchwała Sejmiku Województwa (…) z dnia 27 marca 2009 r. w sprawie nadania Statutu (…) Zarządowi). Wnioskodawca realizuje powierzone ustawowo Marszałkowi Województwa zadania z zakresu administracji rządowej oraz zadania własne Marszałka Województwa wynikające z przepisów ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r., Nr 239, poz. 2019 ze zm.), między innymi w zakresie własności wód i gospodarki wodnej (6 ust. 1 Statutu).

W związku z realizacją powierzonych zadań Zainteresowany pozyskał surowiec drzewny z wycinki drzew rosnących na działkach, stanowiących własność Skarbu Państwa, którymi dysponuje Marszałek Województwa (…) poprzez (…) Zarząd.

W celu sprzedaży pozyskanego drewna Wnioskodawca ogłosił dwukrotnie przetarg, jednakże - pomimo obniżenia ceny wywoławczej - zakończył się on negatywnie. Równoległe do (…) Zarządu wpłynął wniosek Gminy (…) o przekazanie jej w drodze darowizny niesprzedanego surowca drzewnego. Mając na uwadze nieskuteczność przetargów Wnioskodawca rozważa przekazanie surowca drzewnego Gminie w drodze darowizny.

W piśmie uzupełniającym z dnia 31 maja 2012 r. Wnioskodawca wskazał następujące informacje:

  1. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - zarejestrowanym w Urzędzie Skarbowym (…).
  2. Zainteresowany nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku opisanym we wniosku. Drewno nie zostało nabyte; wykonawca podczas robót inwestycyjnych wykonywanych na rzecz (…) musiał usunąć drzewa, aby móc wykonać usługę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przekazaniem przez (…) Zarząd, będący samorządową jednostką organizacyjną finansowaną przez Samorząd Województwa, na rzecz Gminy surowca drzewnego w drodze darowizny, na Wnioskodawcy ciążyć będzie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: uVAT): „opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”.

Przedmiot opodatkowania doznaje dookreślenia w dalszych przepisach uVAT, w której ustawodawca w art. 7 ust. 2 pkt 2 uVAT wskazuje: „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności: (...) wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.”

W opisanym stanie rzeczy Wnioskodawca dokonując nieodpłatnego przekazania surowca drzewnego w formie darowizny na rzecz Gminy nie będzie posiadał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (proporcja, o której mowa w art. 90 ust. 10 uVAT nie przekracza 2%), a tym samym w ocenie Wnioskodawcy na (…) Zarządzie nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku od towarów i usług w związku z przedmiotową darowizną.

Uzupełniająco należy podnieść, że obowiązek podatkowy nie wynika także z art. 7 ust. 2 pkt 1 uVAT, bowiem przekazanie surowca drzewnego nie następuje na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, Także art. 8 uVAT nie będzie miał zastosowania. Wprawdzie kwalifikując przedmiotową darowiznę jako niespełniającą cech dostawy, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 uVAT, a tym samym nietworzącą po stronie podatnika obowiązku podatkowego, taka czynność mogłaby podlegać zakwalifikowaniu z uwzględnieniem treści art. 8 uVAT, jednakże czynność w postaci darowizny surowca drzewnego pozyskanego przez Zainteresowanego w ramach wykonywania ciążących na nim zadań statutowych nie może być uznana za usługę. Nie pozwala na to istota czynności, jak i analiza wymienionych w art. 8 uVAT przykładów usług, których wykonanie podlega obowiązkowi podatkowemu. Dodatkowo należy nadmienić, że Zarząd nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, a przekazanie surowca drzewnego w formie darowizny dokonywane jest na rzecz Gminy jako jednostki samorządu terytorialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Natomiast, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Według art. 7 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., nadanym ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zatem, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia, w tym wszelkie darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zarząd, będący wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną finansowaną przez Samorząd Województwa, realizuje powierzone ustawowo Marszałkowi Województwa zadania z zakresu administracji rządowej oraz zadania własne Marszałka Województwa. W związku z realizacją powierzonych zadań Zainteresowany pozyskał surowiec drzewny z wycinki drzew rosnących na działkach, stanowiących własność Skarbu Państwa, którymi dysponuje Marszałek Województwa (…) poprzez Zarząd. W celu sprzedaży pozyskanego drewna Wnioskodawca ogłosił dwukrotnie przetarg, jednakże - pomimo obniżenia ceny wywoławczej - zakończył się on negatywnie. Równoległe do Zarządu wpłynął wniosek Gminy o przekazanie jej w drodze darowizny niesprzedanego surowca drzewnego. Mając na uwadze nieskuteczność przetargów, Wnioskodawca rozważa przekazanie surowca drzewnego Gminie w drodze darowizny. Zainteresowany nie ma możliwości obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku opisanym we wniosku. Drewno nie zostało nabyte; wykonawca podczas robót inwestycyjnych wykonywanych na rzecz (…) musiał usunąć drzewa, aby móc wykonać usługę.

Mając zatem na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz opis sprawy należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku nabyciem surowca drzewnego, czynność nieodpłatnego przekazania ww. drewna w formie darowizny na rzecz Gminy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Nie zostały bowiem, spełnione warunki określone w art. 7 ust. 2 ustawy, dające podstawę do uznania nieodpłatnego przekazania wskazanych we wniosku towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, czyli sprzedażą towarów.

Reasumując, w niniejszej sprawie darowizna w postaci surowca drzewnego, w związku z którym Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, na rzecz Gminy nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co oznacza, iż na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj