Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-66/07/MT
z 21 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-66/07/MT
Data
2007.08.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
dostawca towaru
obowiązek podatkowy
transport wewnątrzwspólnotowy


Pytanie podatnika
czy na Spółce ciąży obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 maja 2007 r. (data wpływu 25 maja 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamówiła u dostawcy z Francji 2 maszyny szynowo-drogowe służące do utrzymania sieci trakcyjnej. Maszyny zostały dostarczone do Spółki w grudniu 2006 r. Dostawca z Francji wystawił w dniu 29 grudnia 2006 r. fakturę VAT dotyczącą dostawy maszyn.

W lipcu 2006 r. Urząd Statystyczny w Łodzi, w wyniku złożonego przez Spółkę wniosku, zakwalifikował maszynę szynowo-drogową do grupowania PKWiU 29.22.14-50-90.

Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy na Spółce ciąży obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

W opinii wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez towary, w rozumieniu ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 cyt. ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że dla potrzeb opodatkowania VAT, zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji statystycznych. Urząd Statystyczny w Łodzi zaklasyfikował zakupioną przez Spółkę maszynę szynowo-drogową do grupowania PKWiU 29.22.14-50.90 „Maszyny i urządzenia o napędzie własnym – pozostałe, gdzie indziej niewymienione. Urząd Statystyczny zakwalifikował zatem przedmiotową maszynę do sekcji D, podsekcji DK, działu 29. Należy zatem stwierdzić, że maszyna szynowo-drogowa nie jest sprzętem transportowym, ponieważ sprzęt transportowy jest wymieniony w działach 34 i 35 podsekcji DM.

W ustawie o podatku od towarów i usług brak jest definicji środka transportu. Pojęciem tym ustawodawca posługuje się jednak w przepisach cyt. ustawy (m.in. w art. 2, art. 19, art. 27, art. 42, art. 49, art. 77, art. 83, art. 103). Ustawodawca posługuje się tym pojęciem w sposób niekonsekwentny. Dlatego, zdaniem wnioskodawcy, pojęcie środka transportu należy za każdym razem interpretować z uwzględnieniem kontekstu, w którym zostało użyte.

W art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zdefiniowane zostało pojęcie nowego środka transportu. W załączniku nr 1 do cyt. ustawy wymienione zostały środki transportu zaliczane do działów 34 i 35 PKWiU. Ustawodawca wyraźnie wskazał, że za nowe środki transportu mogą być uznane wyłącznie środki transportu, które z punktu widzenia statystyki publicznej mieszczą się w podsekcji DM – Sprzęt transportowy. Maszyna zakupiona przez Spółkę nie została przez Urząd Statystyczny do sprzętu transportowego. Maszyny zakupione przez Spółkę nie są zatem, zdaniem wnioskodawcy, nowymi środkami transportu.

Zgodnie z art. 103 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Zgodnie z art. 103 ust. 4 cyt. ustawy przepis ust. 3 stosuje się również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju.

Niewątpliwie maszyny zakupione przez Spółkę nie są nowymi środkami transportu. Zdaniem wnioskodawcy, maszyny te nie są również „innymi środkami transportu”, o których mowa w art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż maszyny zostały zarejestrowane dla potrzeb ruchu drogowego jako przyczepy i posiadają silnik spalinowy.

Zdaniem Spółki, przez „inne środki transportu”, należy rozumieć środki transportu wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług, które nie spełniają warunków zaliczenia ich do „nowych środków transportu”, zdefiniowanych w art. 2 pkt 10 cyt. ustawy.

Zdaniem Spółki, pojęcie „inne środki transportu” nie może być rozumiane w sposób potoczny, gdyż nie takie były intencje ustawodawcy, tym bardziej że art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza odstępstwo od zasad ogólnych rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i jest przepisem szczególnym, a więc jego wykładnia nie może być rozszerzająca. Przepisy art. 103 ust. 3 i 4 cyt. ustawy nakładają na podatników obowiązek wcześniejszego, w stosunku do zasad ogólnych, zapłacenia podatku od towarów i usług, a zatem, jako przepisy naruszające zasadę neutralności VAT, powinny być interpretowane ściśle.

Skoro zakupiona maszyna szynowo-drogowa nie jest środkiem transportu, o którym mowa w art. 103 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zdaniem Spółki, nie ciążył na niej obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju - podatnicy są zobowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

Wskazany przepis wymienia „nowe środki transportu” oraz „inne środki transportu”. Pojęcie nowych środków transportu zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie w załączniku nr 1 do cyt. ustawy zamieszczony został wykaz towarów zaliczanych do nowych środków transportu. Natomiast pojęcie środków transportu nie zostało w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług zdefiniowane.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela więc stanowisko wnioskodawcy iż przez „inne środki transportu”, należy rozumieć środki transportu wymienione w załączniku nr 1 do ustawy o podatku od towarów i usług, które nie spełniają warunków zaliczenia ich do „nowych środków transportu”, zdefiniowanych w art. 2 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponieważ maszyna szynowo-drogowa nie została wymieniona w załączniku nr 1 do ustawy, nie można uznać jej za środek transportu w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Na Spółce nie ciążył więc obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od towarów i usług w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14A § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj