Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/984/KDO/423/83/07/W.Sz.
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/984/KDO/423/83/07/W.Sz.
Data
2007.09.26



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek należny
reprezentacja


Pytanie podatnika
W związku z przedstawionym stanem faktycznym sprawy, Spółka wnosi o potwierdzenie, że dopuszczalne są dwa następujące rozwiązania:od przekaznych lub zużytych przez podatnika towarów lub świadczonych usług na potrzebyreprezentacji Spółka odlicza podatek VAT z faktur zakupowych, następnie opodatkowuje przekazanie fakturą wewnętrzną wykazując podatek należny, podatek VAT należny jest kosztem uzyskania przychodu,od przekaznych lub zużytych przez podatnika towarów lub świadczonych usług na potrzeby reprezentacji Spółka nie odlicza podatku VAT z faktur zakupowych, następnie nie opodatkowuje przekazania fakturą wewnętrzną i nie wykazuje podatku VAT należnego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku T. z dnia 29.06.2007r. (data wpływu do III MUS Radom ), żądającego potwierdzenia stanowiska dotyczącego przekazania towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji od których Spółka odlicza podatek naliczony z faktur zakupowych, a następnie opodatkowuje przekazanie podatkiem należnym wykazanym na fakturze wewnętrznej, czy podatek ten stanowi koszt uzyskania przychodu w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i czy rozwiązanie przyjęte przez wnioskodawcę jest prawidłowe

Naczelnik Trzeciego Mazowieckigo Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane w w/w wniosku jest prawidłowe w zakresie uznania podatku należnego od reprezentacji za koszt uzyskania przychodów, jeżeli zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług czynności te podlegają opodatkowaniu, natomiast prawidłowość dokumentowania w/w wydatków, zostanie rozstrzygnięta odrębnym postanowieniem w zakresie podatku od towarów i usług.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku o zakresie stosowania prawa podatkowego Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

T. Spółka z o.o. jest podmiotem o rozbudowanej strukturze wewnętrznej oraz szerokim zakresie/przedmiocie działalności gospodarczej.W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka ponosi wydatki związane z reprezentacją.Są to różnorodne wydatki które stanowią koszty reprezentacji.W związku z przedstawionym stanem faktycznym sprawy, Spółka wnosi o potwierdzenie, że dopuszczalne są dwa następujące rozwiązania:od przekaznych lub zużytych przez podatnika towarów lub świadczonych usług na potrzebyreprezentacji Spółka odlicza podatek VAT z faktur zakupowych, następnie opodatkowuje przekazanie fakturą wewnętrzną wykazując podatek należny, podatek VAT należny jest kosztem uzyskania przychodu,od przekaznych lub zużytych przez podatnika towarów lub świadczonych usług na potrzeby reprezentacji Spółka nie odlicza podatku VAT z faktur zakupowych, następnie nie opodatkowuje przekazania fakturą wewnętrzną i nie wykazuje podatku VAT należnego.

Zdaniem wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,#9658;jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust.1 pkt 46 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Zgodnie natomiast z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. 2 ustawy o CIT kosztem uzyskania przychodu jest podatek należny w przypadku przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy.

Stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie:

Spółka uważa, że obydwa postępowania są dopuszczalne i niezależnie które Spółka wybierze jeśli będzie wynikało z przyjętych w Spółce zasad będzie prawidłowe.Z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit.b) ustawy o CIT jasno wynika, że jest kosztem uzyskania przychodów podatek od towarów i usług, w przypadku przekazania lub zużycia towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy. Dlatego w przypadku wybrania tego rozwiązania podmiot ma prawo na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu podatku VAT wynikającego z wystawionej faktury wewnętrznej. Jednocześnie w przypadku wyboru drugiej metody, skoro co do zasady koszty reprezentacji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, w przypadku gdy spółka nie dokona odliczenia podatku VAT z faktury zakupowej nie jest zobowiązania do wystawienia faktury wewnętrznej.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej argumenty, Spółka wnosi o zajęcie stanowiska przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radomiu w powyższej sprawie

W związku z tym Spółka pyta, czy postępowanie jej jest prawidłowe w przypadku, gdy od przekaznych lub zużytych przez podatnika towarów lub świadczonych usług na potrzeby reprezentacji odlicza podatek VAT z faktur zakupowych, następnie opodatkowuje te czynności w momencie przekazania dokumentując to fakturą wewnętrzną z jednoczesnym wykazaniem podatku należnego, podatek VAT należny jest kosztem uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Ustawodawca dokonując nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w art. 16 ust. 1 pkt 28 obowiązującym od 01.01.2007r. określił, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.Jak zatem wynika z treści w/w przepisu, ustawodawca wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty reprezentacji.

W dotychczasowym orzecznictwie sądowym i literaturze podatkowej wskazywano, iż ze względu na brak definicji podatkowych, wyjaśnienie pojęcia reprezentacji należy opierać o określenia słownikowe, z których m. in. wynika, że reprezentacja to wszelkie działania zmierzające do stworzenia najkorzystniejszego wizerunku firmy. Reprezentacja to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem, pozycją podmiotu. Reprezentacją jest także wystawianie na pokaz, prezentowanie, sposób pokazywania, kreowania (pozytywnego) wizerunku danego podmiotu.Zaś reklamą jest wszystko, co zawiera dodatkowe informacje o towarach, ich zaletach, wartości, miejscach i możliwości nabycia.

Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który to z dniem 01.01.2007r. w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uległ zmianie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku VAT, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:a) podatek należny w przypadku:importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o VAT; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów ustawy o VAT,przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Analizując powyższe przepisy, stwierdzić należy, iż przepisy art. 16 ust. 1 pkt 46 lit b) tiret drugi oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mają bowiem ze sobą żadnego związku i odnoszą się do całkowicie innych sytuacji, natomiast zakaz zaliczania wydatków na reprezentację do kosztów uzyskania przychodów dotyczy zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wydatków w wartości netto bez podatku od towarów i usług.

W art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wskazał, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, jedynie kosztów reprezentacji, natomiast przepisy art. 16 ust. 1 pkt 46 tejże ustawy dotyczące zaliczenia podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów jednoznacznie wskazują w jakich przypadkach podatek należny może stanowić koszt podatkowy, i wśród tych wydatków ustawodawca wyszczególnia podatek należny od przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

W opinii zatem tutejszego organu podatkowego, na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) tiret drugi cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek należny od przekazanych lub zużytych przez wnioskodawę towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami stanowi koszt podatkowy dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, w przypadku jeżeli czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług..

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne - postanowiono jak w sentencji postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj