Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPP/051-20/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPP/051-20/06
Data
2006.09.19



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż akcji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


W związku z art. 5 ust.1 pkt.1 oraz art.43 ust. 1 pkt.1 a także art.90 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży akcji w spółce oraz wyłączenia przychodu z tego tytułu z rocznego obrotu, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku wynika, że Spółka zamierza sprzedać posiadane akcje / udziały / w innych spółkach podmiotom krajowym bądź zagranicznym.

W związku z tym powstają pytania:

1/ Czy sprzedaż ta będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług czy też podatkiem od czynności cywilno - prawnych?

2/ Czy przychód uzyskany z tego tytułu należy wyłączyć z podstawy rocznego obrotu?

Zdaniem Spółki sprzedaż akcji / udziałów / jest usługą, która podlega ustawie o podatku od towarów i usług ale sprzedaż ta jest zwolniona . Oznacza to, że nie podlega ona podatkowi od czynności cywilno- prawnej.

Natomiast przychody z tego tytułu nie powinny mieć wpływu na wskaźnik proporcji , gdyż nie są stałym elementem prowadzonej działalności.

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towaru oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle lub ich części, będące podmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej oraz grunty. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 świadczeniem usług na potrzeby ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej oraz jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Wobec powyższego należy uznać, że obrót akcjami i udziałami jest świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT.Jest to bowiem świadczenie zbywającego na rzecz nabywającego. Należy jednak stwierdzić, że akcje i udziały w spółkach są swego rodzaju instrumentem finansowym, odzwierciedlającym kapitałowy udział ich posiadacza w przedsiębiorstwie, którego dotyczą. Zbywając udziały w spółce, sprzedający będzie zatem świadczył na rzecz kontrahenta usługę pośrednictwa finansowego dotyczącą sprzedaży "kapitału" spółki w postaci jej akcji.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku 4 do ustawy. W poz. 3 załącznika wymienione są usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65-67) z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki, 2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, 3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20), 4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU 67.20.10-00.20,-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, 5) usług ściągania długów oraz faktoringu, 6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach,, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt. 12 ustawy, 8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, 9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości

W świetle cytowanych przepisów, mając na uwadze, że zbycie udziałów w Spółce jest usługą pośrednictwa finansowego, należy stwierdzić, że tego rodzaju usługa nie została wyłączona z zakresu zwolnienia dotyczącego usług pośrednictwa finansowego

Zatem opisana czynność jest opodatkowana podatkiem VAT i korzystająca ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust.1.pkt.1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym stosownie do art.2 pkt.4 ustawy PCC, nie podlegają temu podatkowi takie czynności cywilnoprawne , jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

Natomiast na podstawie art. 90 ust. 6 ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3 , nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadyczne.W pozycji 3 załącznika numer 4 ujęto "usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65-67) z wyłączeniem czynności taksatywnie wymienionych.

W ustawie brak jest definicji pojęcia "sporadycznie". Chcąc zastosować wyłączenie wynikające z art. 90 ust. 6 ustawy dokonać należy oceny czy czynności wykonywane są sporadycznie. Możliwe jest przy tym odwołanie się do słownikowego znaczenia słowa sporadycznie. Słowo sporadyczny oznacza zdarzający się, występujący czasami, nieregularne, nieczęsto, przypadkowo, trafiający się tu i ówdzie, pojedynczo (por. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Władysław Kopaliński, Wyd. Muza, 2000r.)Mając na uwadze powyższe, zdaniem tutejszego Organu, na podstawie cytowanego wyżej art. 90 ust. 6, obrotu uzyskanego z tytułu opisanej transakcji zbycia akcji nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w ust. 3 artykułu 90 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług z uwagi na sporadyczność opisanej transakcji

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj