Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/181-71/2006/AO
z 24 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/181-71/2006/AO
Data
2006.07.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności niepodlegające opodatkowaniu
prawa autorskie
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na podstawie umowy o dzieło zawartej z firmą farmaceutyczną w zakresie m.in. sporządzenia dokumentacji rejestracyjnej produktów leczniczych, z przeniesieniem praw autorskich.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 02.05.2006r., (data wpływu do tut. organu 04.05.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na podstawie umowy o dzieło zawartej z firmą farmaceutyczną w zakresie m.in. sporządzenia dokumentacji rejestracyjnej produktów leczniczych, z przeniesieniem praw autorskich, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów: postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona jest profesorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego posiadającym specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk farmaceutycznych. Strona nawiązała współpracę z produkcyjną firmą farmaceutyczną na zasadzie umowy o dzieło, która dotyczy weryfikacji Modułu 3, dokumentacji rejestracyjnej produktów leczniczych przedstawionej w formacie CTD i przygotowanie tzw." Raportu Eksperta", tj. ogólne podsumowanie jakości, CTD Moduł 2.3. Zakres umowy obejmuje przeniesienie przez autora na zamawiającego majątkowych praw autorskich i przeniesienie własności materialnego nośnika.

Zdaniem Strony przychody uzyskiwane z w/w czynności mieszczą się w regulacji art. 15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, wobec czego nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również czynności wymienione w pkt 1 - 3.

Natomiast w myśl art. 15 ust.1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przez działalność gospodarczą rozumie się zgodnie z ust.2 cyt. powyżej artykułu - wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie w myśl art. 15 ust.3 pkt 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa powyżej nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt.2-9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Kwestię odpowiedzialności wobec osób trzecich możemy rozpatrywać co do zasady w sytuacji, gdy czynności wykonywane przez osobę fizyczną na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło są tożsame z czynnościami wykonywanymi na rzecz osób trzecich przez zlecającego. Odpowiedzialność zleceniodawcy w stosunku do osób trzecich nie będzie występowała w sytuacji, gdy zleceniobiorca świadczy usługi na rzecz zleceniodawcy, który jest ostatecznym konsumentem usługi.

Należy również podkreślić, że z treści obowiązującego od 01.06.2005r. art.15 ust. 3a w/w ustawy wynika, iż " przepis ust. 3 pkt.3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi".

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że:

- przychody z tytułu czynności wymienionych we wniosku są zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście na podstawie art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym, gdzie wymienia się m.in.: przychody z tytułu osobistego świadczenia usług na podstawie umowy o dzieło uzyskiwane wyłącznie od osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności;

- pomiędzy zlecającym a wykonawcą istnieje stosunek prawny określony m.in. umową o dzieło, w której określony został sposób i zasady realizacji przedmiotu umowy oraz wysokość wynagrodzenia. W wyniku podpisania w/w umowy autor (wnioskodawca) zobowiązany został w zamian za otrzymane honorarium do przeniesienia autorskich praw majątkowych na zleceniodawcę. Stan ten odpowiada dyspozycji art. 15 ust.3a ustawy o podatku od towarów i usług. Wykonane usługi mają być zgodnie z umową wykorzystane przez zlecającego, który jest ich ostatecznym konsumentem.

Ponadto zgodnie z oświadczeniem Strony w przedmiotowej sytuacji odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich wynika z ustawy Prawo farmaceutyczne i taką odpowiedzialność ponosi jedynie zleceniodawca jako wytwórca produktów leczniczych i podmiot wprowadzający je do obrotu.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny zdaniem tut. organu podatkowego należy uznać, że wynagrodzenie otrzymywane przez Stronę za pracę wykonaną na podstawie umowy o dzieło zawartą z firmą farmaceutyczną z przeniesieniem majątkowych praw autorskich i przeniesieniem własności materialnego nośnika nie podlega zgodnie z art. 15 ust. 3 i 3a w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj