Interpretacja Ministra Finansów
DD4/033-0201-JP/06/335
z 28 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD4/033-0201-JP/06/335
Data
2006.07.28



Autor
Minister Finansów



Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
Wielka Brytania


Pytanie podatnika
Czy przychody z tytułu odsetek uzyskanych w Polsce przez osobę będącą udziałowcem spółki i mającą miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, podlegają opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii?



Działając na podstawie art. 14e oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji w zakresie postanowień umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii z dnia 16 grudnia 1976 r. w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz.U. z 1978 Nr 7 poz. 20),


Minister Finansów uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z tytułu odsetek od pożyczek.


Uzasadnienie


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku spółka X Sp. z o.o. z udziałem kapitału brytyjskiego, otrzymała pożyczkę od zagranicznych osób fizycznych, którzy jednocześnie są udziałowcami w tej spółce. W momencie spłaty tej pożyczki wypłacone zostały pożyczkodawcom, zgodnie z umową, należne odsetki.


Odsetki od pożyczki stosownie do art. 30a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) stanowią przychód podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jednocześnie zdaniem Spółki zgodnie z art. 11 umowy między Polską a Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania, przychody z tytułu odsetek uzyskanych w Polsce przez osobę będącą udziałowcem spółki i mającą miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii, podlegają opodatkowaniu tylko w Wielkiej Brytanii. Spółka stoi także na stanowisku, iż w powyższym przypadku nie ma zastosowania art. 11 ust. 3 umowy odsetki stanowią przychód zagranicznych osób fizycznych, które poza posiadaniem udziałów w spółce X Sp. z o.o. nie prowadzą innej działalności w Polsce.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Minister Finansów informuje.


Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast w myśl art. 4a tej ustawy, powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Z kolei, zgodnie z art. 11 ust. 1 umowy między Polską a Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania odsetki, które pochodzą z jednego Umawiającego się Państwa (Polski) i uzyskiwane są przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (Wielkiej Brytanii), która jest ich właścicielem, podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.


Stosownie natomiast do art. 11 ust. 3 umowy postanowień ust. 1 niniejszego artykułu nie stosuje się, jeżeli właściciel odsetek mający miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie (Wielkiej Brytanii) wykonuje w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce), z którego pochodzą odsetki, działalność handlową lub zarobkową przy pomocy zakładu położonego w tym Państwie lub wolny zawód w oparciu o stałą placówkę położoną w tym Państwie i jeżeli wierzytelności, na których zaspokojenie są płacone odsetki, faktycznie należą do tego zakładu lub tej stałej placówki. W tym przypadku należy stosować odpowiednio postanowienia artykułów 7 lub 14.


Należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie powyżej wymienione przesłanki nie zostały spełnione, tak więc przychód z tytułu odsetek od pożyczek zostanie opodatkowany zgodnie z art. 11 ust.1 umowy.


Reasumując, Minister Finansów postanowił jak w sentencji.


Minister Finansów informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.


Odpowiedź nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Na niniejsze postanowienie, na podstawie art. 14e § 2, art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, Stronie przysługuje zażalenie do Ministra Finansów w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj