Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/8a/2006
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/8a/2006
Data
2006.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nabycie udziałów
objęcie udziałów
spółka komandytowa
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
wartość udziału


Pytanie podatnika
Czy jeżeli w późniejszym terminie spółka komandytowa wniesie te udziały do innej spółki kapitałowej (tj. posiadającej osobowość prawną), jako wkład niepieniężny (aport), w celu objęcia udziałów w tej spółce, to kosztem uzyskania przychodu dla spółki komandytowej (a dokładnie podatnika jako jej wspólnika) z tytułu objęcia tych udziałów będzie wartość udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesionych uprzednio przez podatnika do spółki komandytowej i określona w akcie notarialnym, którym wprowadzono do spółki komandytowej dodatkowe wkłady ?


Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje stanowisko przedstawione przez podatnika we wniosku z dnia 13.03.2006 r. złożonym w dniu 14.03.2006r. (uzupełnionym w dniu 29.05.2006r.) według którego jeżeli udziały w spółce z o.o. zostały wniesione do spółki komandytowej po określonej wartości, to w momencie ich dalszego wniesienia przez spółkę komandytową do spółki kapitałowej, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość udziałów w spółce z o.o. ustalona w chwili ich wniesienia do spółki komandytowej - za prawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 14.03.2006 r. podatnik złożył do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podatnik podał, iż jako osoba fizyczna poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, jest właścicielem 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Polski. Aktualnie zamierza wnieść te udziały tytułem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej, w której uzyska status komandytariusza.

W związku z powyższym podatnik skierował następujące zapytania.

1. Czy wniesienie przez podatnika udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej skutkuje powstaniem przychodu, ewentualnie dochodu na dzień wniesienia tego wkładu, a jeżeli tak to w jakiej wysokości i na jakiej podstawie.

2. Czy jeżeli w późniejszym terminie spółka komandytowa wniesie te udziały do innej spółki kapitałowej (tj. posiadającej osobowość prawną), jako wkład niepieniężny (aport), w celu objęcia udziałów w tej spółce, to kosztem uzyskania przychodu dla spółki komandytowej (a dokładnie podatnika jako jej wspólnika) z tytułu objęcia tych udziałów będzie wartość udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesionych uprzednio przez podatnika do spółki komandytowej i określona w akcie notarialnym, którym wprowadzono do spółki komandytowej dodatkowe wkłady.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zapytania czy jeżeli w późniejszym terminie spółka komandytowa wniesie te udziały do innej spółki kapitałowej (tj. posiadającej osobowość prawną), jako wkład niepieniężny (aport), w celu objęcia udziałów w tej spółce, to kosztem uzyskania przychodu dla spółki komandytowej (a dokładnie podatnika jako jej wspólnika) z tytułu objęcia tych udziałów będzie wartość udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesionych uprzednio przez podatnika do spółki komandytowej i określona w akcie notarialnym, którym wprowadzono do spółki komandytowej dodatkowe wkłady.

W pozostałym zakresie tut. organ zajmie stanowisko odrębnym postanowieniem.

Stanowisko podatnika jest następujące.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody (oraz koszty uzyskania przychodu - art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. W związku z powyższym skutki podatkowe związane z funkcjonowaniem spółki komandytowej, a odnoszące się do podatnika, powinny być rozpatrywane w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnik podał również, iż przepisy prawa podatkowego nie określają specyficznie, jak określić koszty uzyskania przychodów wspólników, w sytuacji, gdy spółka komandytowa wnosi do kapitałowej otrzymane wcześniej aportem udziały. Ponieważ, jak podał podatnik, nie jest jedynym wspólnikiem w spółce komandytowej i jego zdaniem konieczne jest określenie takiego sposobu ustalania kosztów uzyskania, który nie będzie prowadził do różnicowania sytuacji podatkowej poszczególnych wspólników. Dlatego też, zgodnie z art, 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla przychodu z tytułu objęcia udziałów przez spółkę komandytową w spółce kapitałowej w zamian za udziały spółki z o.o., będą występowały koszty uzyskania przychodu w wysokości wartości wkładów wniesionych do spółki komandytowej, określonej w akcie notarialnym zawieranym na okoliczność ich wniesienia do spółki komandytowej.

Według podatnika dochodem do opodatkowania u wspólników spółki komandytowej będzie różnica pomiędzy nominalną wartością obejmowanych przez spółkę komandytową udziałów w spółce kapitałowej, a wartością wkładów (udziałów spółki z o.o.), jaką miały one w chwili wnoszenia do spółki komandytowej (określonej w aktach notarialnych).

Dodatkowo podatnik poinformował, iż udziały w spółce z o.o. zostały przez niego objęte za gotówkę.

Zdaniem podatnika jeżeli udziały zostały wniesione do spółki komandytowej po określonej wartości, to w momencie ich dalszego wniesienia przez spółkę komandytową do spółki kapitałowej, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość ustalona w chwili ich wniesienia do spółki komandytowej. Powyższe potwierdzają wg niego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące zwrotu wkładów w spółce osobowej. Przychód powstający w takiej sytuacji zwolniony jest od podatku do wysokości wniesionych wkładów o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 50 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 w wysokości wartości określonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w tym przypadku, ponieważ przepis dotyczy zwrotu udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1e pkt 2 lit. b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego wnoszonego przez spółkę komandytową, której wspólnikiem jest osoba fizyczna są udziały w spółce z o.o. w przypadku gdy nie zostały one objęte w zamian za wkład niepieniężny i zostały objęte za środki pieniężne, kosztem uzyskania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej będzie wartość określona zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy tzn. wysokość wydatków poniesionych na objęcie lub nabycie wnoszonych udziałów w spółce z o.o.

Stanowisko podatnika wg którego, jeżeli udziały zostały wniesione do spółki komandytowej po określonej wartości, to w momencie ich dalszego wniesienia przez spółkę komandytową do spółki kapitałowej, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość udziałów ustalona w chwili ich wniesienia do spółki komandytowej tut. organ uznaje - za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj