Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
L. I US. XVII/415/64/06
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
L. I US. XVII/415/64/06
Data
2006.06.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
dofinansowanie
impreza integracyjna
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spotkania integracyjnego pracowników jest dla pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie dotyczącej opodatkowania dofinansowania do spotkania integracyjnego pracowników wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest prawidłowe.

W dniu 20.03.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek U. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dofinansowania do spotkania integracyjnego pracowników, wypłacanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wnioskodawca złożył oświadczenie, iż w powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, ani nie jest prowadzona kontrola podatkowa. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż komisja socjalna przy U. zorganizowała w restauracji imprezę integracyjną dla pracowników, członków rodzin i osób towarzyszących. Odpłatność poniesiona przez pracownika, współmałżonka lub osobę towarzyszącą była zróżnicowana zgodnie z zapisami regulaminu świadczeń socjalnych. Impreza miała charakter zamknięty. Płatnik posiada wykaz uczestników imprezy i dokonanych przez nich wpłat. Po imprezie organizator otrzymał fakturę za usługi gastronomiczne na łączną kwotę, w której nie wyszczególniono ilości osób ani ilości posiłków. W takiej sytuacji nie jest możliwe ustalenie rzeczywistego przychodu, a jedynie szacunkowe (statystyczne) rozliczenie średniego kosztu na poszczególnych uczestników imprezy. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny wnioskodawca wystąpił z zapytaniem czy dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych spotkania integracyjnego pracowników jest dla pracowników przychodem podlegającym opodatkowaniu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy nie jest możliwe ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych osób, dlatego dofinansowanie spotkania integracyjnego ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie stanowi indywidualnego przychodu pracowników w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W powyższym przypadku, jak wynika z przytoczonego stanu faktycznego, nie jest możliwe ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych osób, a jedynie szacunkowe (statystyczne) rozliczenie średniego kosztu na poszczególnych uczestników imprezy. Jeżeli zatem nie jest możliwe określenie jaka kwota przypada na pracownika, to wartości takich świadczeń nie stanowi przychodu pracowników w rozumieniu art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj