Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
US.III-406/ 21 /2006
z 18 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/ 21 /2006
Data
2006.08.18



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Sprzedawcy


Słowa kluczowe
podróżni
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Podatnik jest dealerem "Skody". Posiada 5 samochodów osobowych marki "Skoda" spełniających funkcję samochodów demonstracyjno-testowych. Przedmiotowe samochody figurują w ewidencji księgowej jako towary handlowe i zostaną sprzedane klientom indywidualnym za cenę uwzględniającą zużycie. W związku z powyższym czy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa (benzyna, olej napędowy) do ww. samochodów?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) oraz art. 86 ust. 1, ust. 3, ust. 4 pkt 7 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 19.06.2006 r. (data wpływu 20.06.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 17.07.2006 r. oraz dnia 20.07.2006 r. postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 20.06.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek PHU E B w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny sprawy:Podatnik jest dealerem "Skody". Posiada 5 samochodów osobowych marki "Skoda" spełniających funkcję samochodów demonstracyjno-testowych. Przedmiotowe samochody figurują w ewidencji księgowej jako towary handlowe i zostaną sprzedane klientom indywidualnym za cenę uwzględniającą zużycie.

Zapytanie podatnika:Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa /benzyna, olej napędowy/ do powyższych samochodów?

Stanowisko podatnika:Zdaniem podatnika podatek naliczony od zakupu paliwa do demonstracyjnych samochodów osobowych w całości podlega odliczeniu.

Odpowiedź organu podatkowego:Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. Stosownie do treści art. 86 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6.000,00 zł.Jednak zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 ww. ustawy, zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy. Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy pewnych kategorii pojazdów. Tym samym zakaz odliczania podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów wymienionych między innymi w art. 86 ust. 4 pkt 7, według ogólnych zasad. Przedstawione przez podatnika stanowisko należy więc uznać za prawidłowe. Tut. organ zaznacza ponadto, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj