Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PDFN/415-72/06
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFN/415-72/06
Data
2006.09.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacane przez Urząd Miejski kwoty obejmujące należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych, w związku z podróżami do innych miast, delegatom Młodzieżowej Rady Miasta korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w ... stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 20.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie płatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

w zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych diet i innych należności za czas podroży wypłacanych delegatom Młodzieżowej Rady Miasta - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

24.07.2006 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w ... wpłynął wniosek z 20.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z 08.08.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do udzielenia pisemnej informacji czy w sprawie objętej wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, informując jednocześnie, iż w razie braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie tut. organ uzna iż ww. zdarzenia nie mają miejsca. Ww. pismo zostało doręczone 14.08.2006 r. Pismem z 16.08.2006 r. wnioskodawca poinformował, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W treści wniosku z 20.07.2006 r. wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Uchwałą Rady Miejskiej powołano Młodzieżową Radę Miasta. Młodzieżowa Rada Miasta działa na terenie miasta oraz współpracuje z innymi organizacjami i samorządami młodzieżowymi w kraju i za granicą. W związku z podróżami do innych miast delegatom wypłacane są należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych.

Zapytanie :

czy wypłacane przez Urząd Miejski kwoty obejmujące należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych, w związku z podróżami do innych miast, delegatom Młodzieżowej Rady Miasta korzystają ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Własne stanowisko w sprawie :

Zdaniem wnioskodawcy diety i inne należności za czas podróży wypłacane delegatom Młodzieżowej Rady Miasta korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) i ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości przewidzianej w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Ocena prawna stanowiska pytającego dokonana przez Naczelnika tut. Urzędu ( z przytoczeniem przepisów prawa):

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby nie będącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13. Zgodnie z art. 21 ust. 13 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepis ust. 1 pkt 16 lit. b) stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione: 1) w celu osiągnięcia przychodów lub 2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub 3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub 4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Z przedstawionego we wniosku z 20.07.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż na mocy uchwały Rady Miejskiej powołano Młodzieżową Radę Miasta, która działa na terenie miasta oraz współpracuje z innymi organizacjami i samorządami młodzieżowymi w kraju i za granicą. W związku z podróżami do innych miast delegatom wypłacane są należności z tytułu zwrotu kosztów podróży.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) zwalnia z opodatkowania diety i inne należności wypłacane osobom, o którym mowa w tym przepisie, do wysokości określonej w rozporządzeniu z 19 grudnia 2002 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 z 2002 r. ze zm.) oraz w rozporządzeniu z 19 grudnia 2002 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 z 2002 r. ze zm.).

Zgodnie z treścią przedmiotowego wniosku, wymienione w nim świadczenia ponoszone są przez organy władzy samorządowej na rzecz delegatów Młodzieżowej Rady Miasta i wyczerpują dyspozycję przepisu art. 21 ust. 13 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłacane przez Gminę kwoty z ww. tytułu są zatem zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych do wysokości określonej w ww. rozporządzeniach z 19 grudnia 2002 r. Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz aktualnego stanu prawnego.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Niniejsze postanowienie zostało wydane w oparciu o aktualny stan prawny. W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj