Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-121/06/RK
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-121/06/RK
Data
2007.02.05



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy środki finansowe - dotacje na założenie grupy producentów rolnych i wsparcie działalności administracyjnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18.12.2006r. (data wpływu do urzędu – 19.12.2006r.) jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca, otrzymał od Dyrektora Oddziału Regionalnego -decyzję, o przyznaniu pomocy finansowej na wsparcie grup producentów rolnych. Pomoc finansowa udzielona jest grupom producentów rolnych na założenie grupy i wsparcie działalności administracyjnej, po uprzednim spełnieniu wymogów ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach, oraz uzyskaniu wpisu w rejestrze prowadzonym przez Marszałka województwa. Powyższe środki finansowe po 01.05.2004r. są usankcjonowane w PROW-ie (plan rozwoju obszarów wiejskich). Finansowanie grup producentów rolnych pochodzi z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej. Przyznana wielkość pomocy finansowej jest rozłożona na 5 lat działalności grupy, a wysokość, uzależniona od zapisów zawartych w ustawie o grupach i PROW-ie. Płatnikiem – dysponentem, jest AR i MR – oddział terenowy. Podział środków dla grup producentów rolnych jest następujący: 80% przyznanej kwoty to środki pochodzące z UE, a 20% to środki krajowe.

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana dotacja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ otrzymane środki finansowe na założenie grupy producentów rolnych i wsparcie działalności administracyjnej nie spowodują bezpośredniego wpływu na cenę towaru. Wnioskodawca, zajmuje się sprzedażą trzody chlewnej wyprodukowanej w gospodarstwach poszczególnych jego członków.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:•art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Przy określeniu, czy dana dotacja podlega opodatkowania podatkiem od towarów i usług istotne znaczenie ma ustalenie jej przeznaczenia, które wynika z umowy między jednostką, która ją przyznaje, a podmiotem otrzymującym dotację.

Z treści art. 29 ust. 1 ustawy, wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze jeżeli jest związana z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług i wpływa na kształtowanie ich ostatecznej ceny. Natomiast przyznana Wnioskodawcy pomoc finansowa na wsparcie grup producentów rolnych, nie ma wpływu na cenę sprzedawanego towaru, bowiem jest ona przeznaczona na założenie grupy producentów i wsparcie działalności administracyjnej tej grupy.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj