Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oleśnie
PP/443-16/06/MK
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-16/06/MK
Data
2007.02.12


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Oleśnie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
darowizna
nieruchomości
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy od darowizny na rzecz syna będę zobowiązany odprowadzić VAT, fakturą wewnętrzną od poniesionych nakładów?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz. 1590), w związku z art.14 a § 1 i § 4, Naczelnik Urzędu Skarbowego w .............. stwierdza

że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 16.11.2006 r., uzupełnione pismem z dnia 23.01.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

uzasadnienie

W dniu 17.11.2006 r. wpłynęło do tutejszego organu podatkowego pismo podatnika z dnia 16.11.2006 r., uzupełnione pismem z dnia 23.01.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji.

Zgodnie z treścią art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Z treści złożonego wniosku oraz kserokopii wypisu aktu notarialnego przedłożonego w tut. organie podatkowym w dniu 23.01.2007 r. wynika, że Pan .........jest właścicielem nieruchomości położonej w ..........., nabytej w dniu 27.09.2000 r. Lokale tam znajdujące podatnik wynajmuje pod działalność gospodarczą. Nieruchomość jest środkiem trwałym. Podatnik w budynku przeprowadzał remonty, a od faktur odliczał podatek naliczony VAT. Nakłady na ww. nieruchomość nie przekroczyły 30 % wartości początkowej budynku. Z dniem 01.01.2007 r. pan ....... przekazuje daną nieruchomość w formie darowizny swojemu synowi. W związku z zaistniałą sytuacją podatnik stawia pytanie:

1. Czy od darowizny na rzecz syna będę zobowiązany odprowadzić VAT, fakturą wewnętrzną od poniesionych nakładów?

Stanowisko podatnika: Nieruchomość nie należy do mojego zakładu związanego z działalnością gospodarczą, nie figuruje w zaświadczeniu o wpisie do działalności gospodarczej, z powyższym uważam, że od poniesionych nakładów od których odliczyłem podatek naliczony VAT przy dokonanej darowiźnie nie należy odprowadzić VAT.

Ocena prawna stanowiska podatnika:

W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponieważ ani przepisy ustawy o VAT, ani akty do niej wykonawcze nie wprowadzają odrębnej definicji darowizny, przy ocenie, czy w danym przypadku darowizna występuje, należy stosować przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny ( Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) darowizna jest umową, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W myśl art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości i części. Przez towar w myśl art. 2 ust. 6 ustawy o VAT rozumiemy rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Dla stwierdzenia, czy dana darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług istotne znaczenie ma ustalenie czy dana nieruchomość spełnia warunki towaru używanego. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 ww. ustawy przez towary używane o których mowa w ust. 1 pkt 2 , rozumie się:

1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowlę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku

W świetle natomiast art. 43 ust. 6 ww. ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Aby zwolnienie nie miało zastosowania, obydwa warunki muszą być spełnione łącznie. Z powyższego wynika, że podatnik wykorzystywał przedmiotowy budynek do wykonywania czynności opodatkowanych dłużej niż 5 lat, a wydatki na remont nieruchomości nie przekroczyły 30% jej wartości początkowej, zatem darowizna budynku będzie zwolniona od podatku.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy uznać, że stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Pouczenie:

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie w trybie art. 236 ustawy z dnia 29.08.2007 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj