Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/01/2007/IPP
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/01/2007/IPP
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
osoby fizyczne
podatnik podatku od towarów i usług
pożyczka
usługi finansowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
1. Czy w przypadku ww. opisanego stanu faktycznego udzielenie pożyczki pieniężnej przeze mnie, jako podatnika podatku od towarów i usług, osobie fizycznej nie prowa- dzącej działalności gospodarczej, będzie podlegało przepisom ustawy o VAT i zgodnie z dyspozycją art.43 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT, w związku z poz.3 załącznika nr 4 do tej ustawy, korzystać będzie ww. pożyczka ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?2. Czy ww. pożyczka, biorąc pod uwagę wyżej opisany stan faktyczny, nie będzie podle- gała podatkowi od czynności cywilnoprawnych stosownie do art.2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 41, poz. 399 z późn. zm. ), który mówi, iż nie podlega- ją podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tyt. doko- nania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo wieczystego użytkowania wieczystego ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem z dnia x ( data wpływu do urzędu skarbowego x ) złożonym przez Pana X zamieszkałego X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za prawidłowe stanowisko dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych usług pośrednictwa finansowego ( tj. usługi udzielenia pożyczki pieniężnej ).

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ze zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia x roku dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytania postawione w w/w wniosku o treści:

1. Czy w przypadku ww. opisanego stanu faktycznego udzielenie pożyczki pieniężnej przeze mnie, jako podatnika podatku od towarów i usług, osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, będzie podlegało przepisom ustawy o VAT i zgodnie z dyspozycją art.43 ust.1 pkt.1 ustawy o VAT, w związku z poz.3 załącznika nr 4 do tej ustawy, korzystać będzie ww. pożyczka ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

2. Czy ww. pożyczka, biorąc pod uwagę wyżej opisany stan faktyczny, nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych stosownie do art.2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku nr 41, poz. 399 z późn. zm. ), który mówi, iż nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tyt. dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo wieczystego użytkowania wieczystego ?

Stan faktyczny: Prowadzę indywidualne gospodarstwo rolne i jestem podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 roku nr 54, poz. 535 ze zm. ) – zwanej dalej ustawą o VAT. W bieżącym roku w ramach prowadzonej działalności, zamierzam udzielić pożyczki pieniężnej, z oprocentowaniem w wysokości 5% w stosunku rocznym, z odsetkami płatnymi kwartalnie osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, klasyfikując ww. pożyczkę, jako usługę pośrednictwa finansowego – udzielanie pożyczki świadczonej poza systemem bankowym o symboli PKWiU 65.22.10.

Stanowisko podatnika:

Ad.1. W brzmieniu art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art.5 ust.1 pkt.1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 stosownie do art.43 ust.1 pkt 1 przywołanej ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W ww. załączniku , pod poz. Nr 3 wymienione zostały usługi po-średnictwa finansowego o symbolu PKWiU: Sekcja J ex ( 65-67 ) z wyłączeniem:

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki, 2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej, 3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20), 4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, 5) usług ściągania długów oraz faktoringu, 6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy, 8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności, 9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

Uwzględniając wyżej przytoczone przepisy prawa podatkowego, stwierdzam, iż udzielona przeze mnie pożyczka pieniężna podlegałaby przepisom ustawy o VAT, jednakże zgodnie z dyspozycją art.43 ust.1 pkt 1 ww. ustawy, w związku z poz. nr 3 załącznika do tej ustawy, korzystałaby ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ad.2Przepisy art.1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku , nr 41, poz. 399 z późn. zm. ) stanowią, iż podatkowi temu podlegają umowy pożyczki. Zgodnie natomiast z przepisem art.2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi czynności cywil-noprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tyt. dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo wieczystego użytkowania.

W świetle powyższego, stosownie do przywołanych przepisów art.2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, udzielona przeze mnie pożyczka pieniężna osobie fizycznej, jako czynność zwolniona z podatku od towarów i usług dla jednej ze stron, nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan indywidualne gospodarstwo rolne i jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. A zatem jak wynika z powyższego nie ma Pan w zakresie swojej działalności świadczenia usług pośrednictwa finansowego ( sklasyfikowanego pod numerem PKWiU 65.22 ) i zamierza udzielić po-życzki pieniężnej osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.),opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ( art. 7 ust.1 w/c ustawy ).

Natomiast świadczeniem usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7. Tym samym należy stwierdzić, że udzielając innemu podmiotowi krajowemu oprocentowanej po-życzki, z tytułu której otrzymuje odsetki, świadczy usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy

Jednocześnie stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24.01.2005 roku w sprawie trybu informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych ( Dz. Urz. GUS nr 1, poz. 11), obowiązkiem usługodawcy jest zaklasyfikowanie wykonywanych przez siebie usług wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklatu-rach.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, usługodawca winien zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29.

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż jeżeli świadczona usługa pożyczki została przez Pana prawidłowo zakwalifikowana do usług pośrednictwa finansowego o grupowaniu PKWiU 65.22, wówczas na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługa ta będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Usługi pośrednictwa finansowego zostały wymienione w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit b) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 roku Nr 41, poz. 399 ze zmianami) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki.

Równocześnie na podstawie art. 2 pkt 4 tej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne (w tym przypadku umowa pożyczki pieniężnej ), jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem jest nieruchomości lub ich część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,- umowy spółki i jej zmiany,- umowy sprzedaży udziałowców i akcji w spółkach handlowych

W przedmiotowym przypadku, udzielanie pożyczki jest działalnością usługową podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Zatem opisana czynność zgodnie z wyżej powołanym art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega podatkowi od czynności cywilnopraw-nych.

W tym stanie prawnym stanowisko Pana dotyczące zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych usług pośrednictwa finansowego ( tj. usługi udzielenia pożyczki pieniężnej ) jest prawidłowe co orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia – ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji.Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj