Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim
US I/1-415/19a/2006
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US I/1-415/19a/2006
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
wydatki na rzecz pracowników
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników w kwaterach prywatnych ?


Na podstawie art. 216, art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione we wniosku z dnia 30.10.2006 r (złożonym w tut. organie 03.11.2006 r) według którego można do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników w kwaterach prywatnych - uznać za prawidłowe.

Przepis art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14 a § 4 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 30.10.2006 r (złożonym w tut. organie 03.11.2006 r.) wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podał Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług murarsko-budowlanych, tynkowania, zakładania stolarki budowlanej, malarskich i wykonywania pozostałych robót budowlanych. Miejscem wykonywania działalności i siedzibą firmy jest Piotrków Tryb. Zgodnie z zawartymi umowami o pracę jest to również miejsce wykonywania pracy dla zatrudnionych pracowników.

Podał Pan również, iż w związku z trudnościami w pozyskaniu zleceń na terenie Piotrkowa i najbliższych okolic powstała uzasadniona konieczność przyjmowania prac w terenach bardziej odległych od Piotrkowa Tryb.

Wiąże się to z koniecznością oddelegowania pracowników poza stałe miejsce wykonywania pracy wskazane w zawartych umowach o pracę, a w konsekwencji powstania obowiązku wypłaty diet oraz innych świadczeń związanych z podróżami służbowymi. Ponadto podał Pan, iż bierze pod uwagę ewentualne wynajęcie kwater prywatnych celem zakwaterowania pracowników.

Również sam będzie Pan zmuszony do częstych wyjazdów poza stałe miejsce prowadzenia działalności w celach przeprowadzenia negocjacji, ustalenia warunków kontraktów, podpisywania umów i sprawowania nadzoru prowadzenia robót.

W związku z powyższym skierował Pan następujące zapytania.

Czy w firmie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów:

- wartość diet z tytułu podróży służbowych wypłacanych pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w charakterze pracowników budowlanych (murarz, tynkarz, posadzkarz),

- wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników w kwaterach prywatnych,

- wartość diet właściciela firmy z tytułu odbytych podróży służbowych w celach omówienia warunków świadczenia usług budowlanych, rozmów z kontrahentami, zawarcia umów, nadzorowania prac budowlanych.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje Pana wniosek dotyczący zapytania czy w firmie prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników w kwaterach prywatnych.

W pozostałym zakresie tut. organ zajmie stanowisko odrębnymi postanowieniami.

Według Pana wydatki na zakwaterowanie pracowników stanowić będą w całości koszt uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 ze zm. w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Natomiast od 01.01.2007r art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brzmi, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodu związany z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą być łącznie spełnione następujące warunki:

-pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,

- nie zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy,

- ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane.

Zatem kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Ponoszone przez Pana wydatki na zakwaterowanie pracowników stanowią koszt uzyskania przychodu w takiej wysokości w jakiej faktycznie zostały poniesione, prawidłowo udokumentowane i pod warunkiem, że mają związek z powstaniem przychodu firmy.

Stanowisko Pana przedstawione we wniosku, że można do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć wydatki poniesione przez pracodawcę na zakwaterowanie pracowników w kwaterach prywatnych - tut. organ uznaje za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj