Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.III-415/3/5/07
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/3/5/07
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
majątek wspólny małżonków
małżonek
nieruchomości
świadczenie nieodpłatne
umowa użyczenia
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u którejś ze stron w przypadku nieodpłatnego użyczenia nieruchomości składającej się z budynku i działki o powierzchni 602 m2 wchodzącej w skład majątku małżonków, na potrzeby zakładu prowadzonego przez jednego z małżonków?


P O S T A N O W I E N I E
w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Działając na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 stycznia 2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach
postanawia

uznać, iż nie ustala się wartości czynszowej nieruchomości w przypadku kiedy nieruchomość ta wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej i będzie wykorzystana przez jednego z małżonków w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie wystąpi także przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 14 ust.2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 15 stycznia (doprecyzowanym pismem z dnia 15 lutego 2007r.) zwrócił się Pan wraz z małżonką do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Dnia 1 stycznia 2007r. pomiędzy małżonkami i firmą „XXXXX” prowadzoną przez męża została zawarta umowa nieodpłatnego użyczenia nieruchomości stanowiącej majątek wspólny małżonków na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków, czyli Pana. Małżonków łączy wspólność majątkowa małżeńska.

W takim stanie faktycznym zwrócił się Pan wraz z żoną zapytaniem:

Czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym u którejś ze stron w przypadku nieodpłatnego użyczenia nieruchomości składającej się z budynku i działki o powierzchni 602 m2 wchodzącej w skład majątku małżonków, na potrzeby zakładu prowadzonego przez jednego z małżonków?

Sformułował Pan też z małżonką własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że przychód do opodatkowania nie wystąpi u żadnego z małżonków. Stanowisko to zostało oparte na postanowieniach art. 21 ust.1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca wymienił źródła, z których uzyskane przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Takim źródłem przychodów może być nieruchomość lub jej część (art.10 ust.1 pkt 5 updof).

Przychodami z zastrzeżeniem art. 14 – 16, art. 17 ust.1 pkt 6 i 9, art.19 i art. 20 ust.3 są otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust.1 updof).

Powołana definicja przychodu ma charakter ogólny. Stosuje się ją wszędzie tam gdzie przepis szczególny nie reguluje danej kwestii odmiennie. W pełni ma on zastosowanie jedynie wtedy, gdy przepisy szczególne nie przewidują odrębnego sposoby określenia momentu uzyskania i wysokości osiągniętego przychodu. Z powyższego wynika, że do opisanego w zapytaniu stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości. Nie jest jednak przychodem wartość czynszowa lokali lub budynków mieszkalnych udostępnionych osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których stanowi ona nieodpłatne świadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 1.
Z kolei z ust. 2 art. 16 wynika, że jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo - technicznej, oświatowej, oświatowo – wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zdrowotnej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.

Z ostatnio powołanego przepisu wynika więc jednoznacznie, że nie ustala się przychodu z nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości, jeżeli właściciel nieruchomości używa tę nieruchomość na potrzeby własne i członków rodziny.

Na potrzeby ustawy o podatku dochodowym ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem „używania na potrzeby własne i członków rodziny”.
W znaczeniu słownikowym słowo „użyć – używać” oznacza „zrobić z czegoś użytek, spożytkować” (str. 1103 Nowy słownik języka polskiego. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2002), a słowo „potrzeba” oznacza „to że coś jest potrzebne, nieodzowne, okoliczności zmuszające do postąpienia tak, a nie inaczej; konieczność, niezbędność” (str. 730 -731 słownika). Natomiast „własny” oznacza „należący do tego, o kim mowa; także: pochodzący od tego, o kim mowa” (str. 1136 słownika). Z kolei słowo „rodzina” oznacza „małżonkowie i ich dzieci; także: inne osoby związane pokrewieństwem, powinowactwem; krewni, powinowaci” (str. 847 słownika).

Z zapytania wynika, że Pana i małżonkę łączy wspólność majątkowa małżeńska. W skład tej wspólności wchodzi także nieruchomość, którą Pan będzie wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej. W takim stanie faktycznym należy więc zwrócić uwagę na przepisy regulujące ustrój majątkowy pomiędzy małżonkami. Zgodnie z uregulowaniami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej jak i umownej jest to, iż każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również nie może rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku (art. 35 ustawy). Z powyższego wynika, że każdy z małżonków ma prawo do całości majątku, a sprzedający lub wynajmujący (używający) masę majątkową lub należące do niej przedmioty działają razem. Ponadto oboje małżonkowie obowiązani są współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym jednakże każdy z nich może zarząd ten wykonywać samodzielnie z zastrzeżeniem, że dla czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda drugiego małżonka w formie przewidzianej dla tej czynności prawnej (art. 36 ustawy).

W czasie trwania małżeństwa każdy z małżonków według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych ma obowiązek przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli (art. 27 ustawy).

Z powyższych przepisów należy wyprowadzić wniosek, że do małżonków pomiędzy którymi nie została ustanowiona rozdzielność majątkowa nie może mieć zastosowanie stosunek zobowiązaniowy wynikający z umowy użyczenia. Inaczej mówiąc umowa użyczenia nie ma zastosowania do takich stanów faktycznych, w których w wyniku obopólnej woli małżonków ich wspólny majątek jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków.

Powyższe przesądza o tym, że do Pana nie będą miały zastosowania przepisy art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma Pan także obowiązku ustalania wartości czynszowej tej nieruchomości.

W ocenie organu podatkowego zarówno wykładnia językowa jak i systemowa ust. 2 art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych daje w pełni podstawę do uznania, że hipotezą tej normy prawnej objęty jest także taki stan faktyczny, w którym majątek wspólny małżonków jest wykorzystywany przez jednego z nich w prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż będzie on używany na potrzeby własne małżonków (zaspokajania potrzeb rodziny).

W świetle powyższego stanowisko Podatnika wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.

Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy –art. 14 b § 2 w/w ustawy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj