Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/599/79665/06
z 27 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/599/79665/06
Data
2006.12.27



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
infrastruktura techniczna
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
przekazanie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych na wybudowanie infrastruktury zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko (...) Sp. k., reprezentowanej przez Pana (...) – przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2006 r., który wpłynął do tut. organu podatkowego w dniu 03.10.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, związany z wydatkami na wybudowanie infrastruktury technicznej zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu, przekazanej nieodpłatnie na rzecz podmiotu trzeciego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.09.2006 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej w wyspecjalizowanej sieci sklepów samoobsługowych. Sklepy takie powstają i stają się własnością Spółki w następujący sposób: Spółka zleca podmiotowi trzeciemu (firmie budowlanej) wybudowanie na gruncie należącym do "K" określonego obiektu. Spółka nabywa w tym modelu określone prace budowlane. Niezależnie od wybranego modelu budowy, często pojawia się kwestia wybudowania tzw. infrastruktury technicznej poza terenem działki. W zakres tej infrastruktury wchodzą zarówno media (sieci i przyłącza ciepłownicze, gazowe, elektryczne, wodociągowe i kanalizacyjne) jak też przebudowa dróg czy skrzyżowań sąsiadujących z nieruchomością, na której powstaje sklep. Obowiązek wzniesienia takiej infrastruktury wynika z następujących typów uwarunkowań:
prawnych (obowiązek wynikający z ustawy bądź z planu/decyzji o warunkach zagospodarowania terenu lub pozwolenia na budowę),
faktycznych (np. doprowadzenie mediów jest niezbędne dla otwarcia i funkcjonowania sklepu, a budowa wjazdów na teren nieruchomości jest niezbędna do tego, aby klienci mogli dotrzeć do sklepu).
Infrastruktura taka jest następnie przekazywana nieodpłatnie na rzecz odpowiedniego podmiotu (np. przyłącze energetyczne na rzecz zakładu energetycznego, droga na rzecz odpowiedniej jednostki organizacyjnej miasta).
Na tle opisanego stanu faktycznego, Spółka zwraca się z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych na wybudowanie infrastruktury zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu.
Podatnik stoi na stanowisku, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług związanego z pracami dotyczącymi infrastruktury technicznej. Spółka wskazuje, iż kwestię odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług reguluje art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem Spółki, treść tego artykułu jednoznacznie wskazuje, iż w przypadku gdy towary bądź usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług. Spółka podkreśla, że w jej przypadku wzniesienie infrastruktury technicznej ma wyłącznie jeden cel – możliwość funkcjonowania sklepu. Oznacza to, że zakup usług budowlanych dotyczących infrastruktury służy działalności opodatkowanej jaką jest prowadzenie sprzedaży w sklepie sieci Spółki. W konsekwencji, zgodnie z tym przepisem, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z tymi zakupami. Badając kwestię prawa do odliczenia podatku należy oczywiście wziąć pod uwagę zapisy art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług pozbawiające, w określonych sytuacjach, podatników prawa do odliczenia. W ocenie Spółki żaden z wymienionych tam przypadków nie ma zastosowania w kwestii będącej przedmiotem zapytania. Spółka podkreśla, że analogiczna sprawa była przedmiotem rozpoznania przez Naczelny Sąd Administracyjny, który w orzeczeniu z dnia 28.10.2003 (sygn. III SA 1693/02) stwierdził, iż „podatek naliczony przy zakupie towarów i usług służących realizacji inwestycji infrastrukturalnych wiąże się z wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych" i potwierdził prawo do jego odliczenia w przypadku przekazania infrastruktury na rzecz podmiotu zewnętrznego.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, przedstawione przez Spółkę stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego wynika, iż podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy istnieje związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. W ocenie tut. organu podatkowego, prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przysługuje również w sytuacji, gdy brak jest bezpośredniego związku nabytych towarów i usług z konkretną transakcją podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli poniesione wydatki na zakup tych towarów i usług stanowią koszty ogólne działalności podatnika, a działalność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego jest zdania, iż Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na wybudowanie infrastruktury technicznej, która jest przekazywana nieodpłatnie na rzecz odpowiedniego podmiotu, ponieważ – jak wskazuje Spółka – przedmiotowe wydatki są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj