Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu
USI-PB-415-9/06/262/AT
z 8 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-PB-415-9/06/262/AT
Data
2007.01.08



Autor
Urząd Skarbowy w Kołobrzegu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości uzytkowej, nie stanowiącej składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% uzyskanego przychodu.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 30 grudnia 2005 r. podatnik wraz z żoną i córką nabyli nieruchomość zbudowaną budynkami gospodarczymi i socjalno – administracyjnymi, która obecnie zamierzają sprzedać. Nieruchomość ta nie została ujęta w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz nie stanowiła składnika majątku i nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej podatnika.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny podatnik stoi na stanowisku, że uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przychód – zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podlegać będzie opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego stwierdza, że stanowisko podatnika jest zgodne z prawem.

Ustawodawca w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwanej dalej „ustawą” - dokonał zasadniczego podziału źródeł przychodu podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym i pogrupował je według podobnego charakteru. Stosownie do pkt 3 i 8 tego przepisu odrębnym źródłem przychodów jest:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza oraz
  • odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis dotyczący odpłatnego zbycia nieruchomości - zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy - nie ma zastosowania do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy - nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Artykuł 14 ust. 2 pkt 1 ustawy – o którym mowa wyżej - dotyczy przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i zgodnie z lit. a tego przepisu przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, będących środkami trwałymi, ujętymi w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik nie wykorzystywał zakupionej nieruchomości w działalności gospodarczej i nie wprowadził jej do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W takim wypadku dokonując sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, podatnik uzyskał dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 28 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a – c ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Jak wynika z powyższego nie każda wprawdzie sprzedaż dokonana przez podatnika, który nie działa jako przedsiębiorca, skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, jednakże w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym nieruchomość ta została kupiona, a w takim przypadku – stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy - przychód ze sprzedaży nieruchomości powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego.

Przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości – stosownie do art. 28 ust. 1 i 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. - nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek z tej sprzedaży ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy.

Końcowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu informuje, że przedmiotowa interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie – zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia stronie, za pośrednictwem Urzędu Skarbowego w Kołobrzegu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj