Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZM/436-8/2006
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZM/436-8/2006
Data
2007.01.31


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
sprzedaż masy upadłościowej
sprzedaż przedsiębiorstwa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży przez syndyka w trybie art. 316 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze przedsiębiorstwa upadłej spółki w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny przedmiot sprzedaży dla celów podatkowych należy traktować jako zorganizowaną całość, czy też każdy składnik sprzedawanego przedsiębiorstwa należy potraktować odrębnnie i opodatkować wg stawki właściwej dla każdego składnika oraz czy sprzedaż rzeczy będzie wyłączona od opodatkowania tym podatkiem?


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskująca wynika, że syndyk masy upadłości zamierza sprzedać w trybie art. 316 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze - przedsiębiorstwo upadłej spółki w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, w skład którego wchodzą w szczególności:

• nieruchomości• rzeczy ruchome w tym: środki trwałe • inne prawa majątkowe, w tym znak firmowy, licencje, wzory użytkowe, know - how, oprogramowanie, prawa wydawnicze i autorskie, marki handlowe, bazy danych, informacje o rynku i koncesje,

Zdaniem wnioskującej przy sprzedaży przedsiębiorstwa strony umowy powinny wymienić i podać wartości poszczególnych składników wchodzących w jego skład, a podatek od czynności cywilnoprawnych powinien być naliczony i pobrany wyłącznie odnośnie wymienionych praw majątkowych w stawce 1 %, natomiast odnośnie rzeczy znajdować będzie zastosowanie wyłączenie z art. 2 punkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Organ podatkowy uznaje, że stanowisko wnioskującej w wyżej wymienionej sprawie jest słuszne.

Przepis art. 1 ust. 1 stawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( t. j. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z 2005 roku z późn. zm. ) określa jakie czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.W przepisie tym brak bezpośredniego odniesienia do sprzedaży przedsiębiorstwa. Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a wyżej wymienionej ustawy podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych

Ustawodawca w przepisie 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdził, iż podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.Przepis art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a i b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży :• nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego : prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2 %• innych praw majątkowych – 1 %

Dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa faktycznie dokonuje się sprzedaży różnych rzeczy i praw majątkowych składających się na to przedsiębiorstwo.

Sprzedaż przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do poszczególnych jego składników, a nie jako całości. Dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa strony powinny wyodrębnić poszczególne składniki, ustalić czy są one rzeczą czy prawem majątkowym oraz ustalić ich wartość.

Art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera katalog czynności cywilnoprawnych nie podlegających podatkowi. Zgodnie z art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.Przedsiębiorstwo, którego normatywną definicję zawiera art. 551 kodeksu cywilnego, jest zbiorem rzeczy i praw – zespołem składników materialnych oraz niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. W związku z powyższym, jeżeli przedmiotem sprzedaży w trybie art. 316 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze będzie tak rozumiane przedsiębiorstwo, a w umowie kontrahenci wymienią wchodzące w jego skład nieruchomości oraz rzeczy ruchome, wówczas do tej części umowy znajdzie zastosowanie przepis art. 2 pkt 3 ustawy a ich sprzedaż nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast w pozostałym zakresie, obejmującym sprzedaż wymienionych przez wnioskującą praw majątkowych stanowiących składniki mienia przedsiębiorstwa, umowa sprzedaży będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 1%.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj