Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P1/443/78/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P1/443/78/06
Data
2006.11.15



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura korygująca
moment


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez podatnika w w/w wniosku stanu faktycznego wynika, iż spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Część otrzymywanych towarów ze względu na złą ich jakość jest reklamowana u dostawcy, który uznając reklamację wystawia faktury korygujące wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia. Podatnik zaznacza, że stan faktyczny w dniu wystawienia faktury korygującej nie ulega zmianie a jedynie ujawnia się wada towaru istniejąca już w dniu wystawienia faktury pierwotnej ale możliwa do stwierdzenia dopiero w trakcie obróbki kamienia.Wątpliwość podatnika budzi moment rozliczenia faktury korygującej tj. czy należy ją rozliczyć w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej czy w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Zdaniem podatnika faktury korygujące wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów powinny zostać uwzględnione w miesiącu ich wystawienia.


W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny stwierdzam co następuje: Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.Faktury wewnętrzne wystawiane są także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.W sytuacji, gdy po dokonaniu transakcji strona stwierdziła, że zakupiony przez nią towar (blok granitowy) dotknięty jest wadą a kontrahent po uwzględnieniu reklamacji wystawił fakturę korygującą zmniejszając objętość bloku – na Podatniku jako nabywcy towaru ciąży obowiązek uwzględnienia tego zdarzenia poprzez wystawienie faktury wewnętrznej korygującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.Prawidłowym jest zatem stanowisko Podatnika w myśl którego korekty takiej należy dokonać w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktury korygującej przez dostawcę. W przypadku zatem gdy dostawca z krajów Unii Europejskiej po uznaniu wniesionej reklamacji wystawi fakturę korygującą, jej nabywca winien wystawić korektę faktury wewnętrznej na podstawie powyższych zasad i skorygować w niej podatek .

Zasady dotyczące prawidłowego rozliczenia dokonanej przez podatnika transakcji zawarte zostały w art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) w myśl którego podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota jaką nabywający jest obowiązany zapłacić, oraz w art. 86 ust. 2 pkt 4 cyt. ustawy zgodnie z którym, kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak wynika z przytoczonych przepisów w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów faktura korygująca powinna być podstawą ujęcia faktury wewnętrznej korygującej w rozliczeniu za miesiąc wystawienia faktury korygującej przez dostawcę bez konieczności cofania się do rozliczeń pierwotnych. Stan faktyczny nie uległ bowiem zmianie, zmieniła się tylko objętość towaru w I gatunku a co za tym idzie i cena towaru. Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj