Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/ZV/P/Pr-75/06/GŁ
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/ZV/P/Pr-75/06/GŁ
Data
2006.11.10



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
infrastruktura towarzysząca
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku Ciepłowni Miejskiej, która jest infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu budownictwu, należy do zastosowania właściwej stawki VAT wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego, oraz czy rozdziału tego można dokonać na podstawie procentowego udziału powierzchni mieszkalnej do powierzchni całkowitej?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu podania Strony Naczelnik Urzędu Skarbowego - uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w czerwcu 2006r. podpisał umowę na wykonanie części kompleksowej modernizacji ciepłowniczego kotła wodnego w Ciepłowni Miejskiej Z. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) Ciepłownia Miejska jest infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu.

Podatnik pyta, czy przepis art. 146 ustawy o VAT wskazuje, że stawka 7% podatku VAT dotyczy wyłącznie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Jeżeli tak, to czy w przypadku Ciepłowni Miejskiej, która jest infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu budownictwu, należy do zastosowania właściwej stawki VAT wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego, oraz czy rozdziału tego można dokonać na podstawie procentowego udziału - ustalonego według posiadanej w zasobach Z. Sp. z o.o. dokumentacji - powierzchni mieszkalnej w całkowitej powierzchni mieszkalnej i niemieszkalnej.

Czy w związku z powyższym Podatnik może zastosować stawkę 7% do określonej postanowieniem Urzędu Skarbowego z dnia 22 września 2006r. 88,45% wartości całej modernizacji natomiast 22% stawkę podatku VAT do pozostałej 11,55% wartości całej modernizacji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdził co następuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do art. 146 ust. 2 ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Warunkiem uznania - wymienionych w art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - obiektów i urządzeń za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu jest związanie ich z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Okoliczność ta determinuje zastosowanie 7 % stawki podatkowej. Tym samym, w przypadku gdy inwestycja dotyczy zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu, należy dla zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego i opodatkować stawką 7%, natomiast dla pozostałej części inwestycji właściwa będzie stawka 22%.

Rozdziału tego można dokonać na podstawie dokumentacji projektowej oraz kosztorysowej. Tym bardziej jest to konieczne działanie, bowiem jak wynika z wniosku Strony Ciepłownia Miejska Z. w M. jest infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu jak i pozostałemu budownictwu.

W ocenie tutejszego organu brak jest również podstaw do zastosowania stawki podatku w wysokości 7% dla całej inwestycji.

Przepisy nie określają według jakich kryteriów należy ustalić w jakim stopniu realizowana inwestycja związana jest z budownictwem mieszkaniowym - warunkiem jest wykazanie związku infrastruktury (w całości lub też w konkretnie określonej części) z budownictwem mieszkaniowym. Jak już wskazano wyżej związek taki można ustalić na podstawie posiadanej dokumentacji projektowej lub kosztorysowej. Proporcję może zatem określić inwestor lub projektant obiektu według ogólnie przyjętych w branży budowlanej kryteriów technicznych. Należy przy tym zaznaczyć, że możliwość skorzystania z preferencyjnej 7 % stawki podatku stanowi uprawnienie, z którego podatnik może skorzystać przy spełnieniu warunków określonych wyżej wymienionymi przepisami prawa, w tym przypadku pod warunkiem wykazania związku infrastruktury (w całości lub też w konkretnie określonej części) z budownictwem mieszkaniowym. W przeciwnym wypadku stawka 22 % będzie właściwą stawką podatkową.

Zdaniem Naczelnika tutejszego organu podatkowego Podatnik dla określenia stawki podatku VAT może zastosować wskaźnik określony w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Międzyrzeczu z dnia 22 września 2006r., to jest 7% stawkę podatku VAT w odniesieniu do 88,45% wartości całej modernizacji natomiast 22% stawkę podatku VAT do pozostałej 11,55% wartości całej modernizacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj