Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/184A/PP2/443/1/06/07
z 29 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/184A/PP2/443/1/06/07
Data
2007.01.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
podatek naliczony
prawo do odliczenia
przeniesienie prawa własności
umowa leasingu


Pytanie podatnika
Czy w związku z zakupem dotyczącym zbycia praw do umowy leasingowej potwierdzonym fakturą VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w bieżącym okresie sprawozdawczym ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 – 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.11.2006 r. (uzupełnionego w dniach: 04.12.2006r. i 18.01.2007 r.) dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z zakupu prawa do umowy leasingowej potwierdzonego fakturą VAT stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 14.11.2006 r. podatnik złożył wniosek do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, który został uzupełniony w dniach 04.12.2006 r. i 18.01.2007 r., dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług przy zakupie zbycia praw do umowy leasingowej potwierdzonego fakturą VAT.

Przedmiotem działalności podatnika jest projektowanie architektoniczne, wyposażanie wnętrz oraz prace budowlane. Podatnik kupił prawa do umowy leasingowej. Sprzedaż tych praw jednostka sprzedająca zaksięgowała jako przychód bieżącego okresu oraz zaewidencjonowała podatek VAT należny od sprzedaży w bieżącym okresie sprawozdawczym. Podatnik otrzymał fakturę VAT dotyczącą zbycia praw do umowy i zwrócił się z zapytaniem dotyczącym podatku VAT, czy w związku z zakupem dotyczącym zbycia praw do umowy leasingowej potwierdzonym fakturą VAT będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w bieżącym okresie sprawozdawczym.

Podatnik przedstawił własne stanowisko w tej sprawie, iż przysługuje firmie prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w miesiącu którego dotyczyła faktura zakupu zbycia praw do umowy leasingowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że przedstawione stanowisko przez Podatnika jest prawidłowe.

Cesja wierzytelności jest formą przeniesienia własności wierzytelności. Przelew wierzytelności reguluje art. 509-517 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Istotą tej instytucji jest umowa zawierana przez wierzyciela z osobą trzecią, na mocy której osoba ta nabywa od wierzyciela przysługującą mu wierzytelność. Prawne skutki przelewu wierzytelności polegają więc na tym, że prawa przysługujące zbywcy przechodzą na nabywcę wierzytelności.

W myśl art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do treści art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o VAT, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cyt ustawy o VAT. Zgodnie art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się natomiast przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W związku z treścią powyższych przepisów trzeba podkreślić, iż świadczenie usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego. W omawianym stanie faktycznym możliwe jest wyodrębnienie wzajemnych świadczeń kontrahentów: z jednej strony świadczenia wykonanego przez firmę sprzedającą na rzecz nabywcy (w postaci przeniesienia praw wynikających z umów leasingu, a przede wszystkim prawa do korzystania z samochodów będących przedmiotem umów leasingowych) i z drugiej strony świadczenia wykonanego przez nabywcę praw na rzecz firmy podatnika (w postaci świadczenia pieniężnego). Przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT. Jeśli za powyższą czynności została wystawiona faktura VAT i spełnia wszystkie wymogi określone w art. 106 cyt. ustawy o VAT oraz § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) nabywca faktury ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 lit a cyt. ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 86 ust.10 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego powstaje za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w art. 86 ust.10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy – art. 86 ust. 11 cyt. ustawy o VAT.

Reasumując przy zakupie zbycia praw do umowy leasingowej potwierdzonej fakturą VAT przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj