Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDB/415-27/06/BJ
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDB/415-27/06/BJ
Data
2007.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenie składek na ubezpieczenia


Słowa kluczowe
członkowie rady nadzorczej
informacja podatkowa
obniżenie podatku należnego
prawo do odliczenia
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Pytanie podatnika
Czy w informacji PIT-8B należy wpisać naliczoną składkę zdrowotną w wysokości 7,75 % podstawy wymiaru składki, czy tez składkę zdrowotną do wysokości naliczonego podatku ?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko jednostki przedstawione we wniosku z dnia 29.11.2006r., uzupełnione w dniu 20.12.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie dotyczącej wypełniania informacji PIT-11/8B w części dotyczącej wysokości składek zdrowotnych pobranych od przychodów z tytułu udziału w posiedzeniach członków Rady Nadzorczej - jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 29.11.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek płatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości składki zdrowotnej jaką należy wpisać w informacji PIT-11/8B za 2006 rok. Ponieważ złożony wniosek zawierał braki formalne, tut. organ podatkowy pismem Nr PDB/415-27/06 z dnia 11.12.2006r. wezwał do uzupełnienia złożonego wniosku. Wniosek został uzupełniony w dniu 20.12.2006r.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz /prezydent miasta/, starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Z przedłożonego wniosku wynika, iż płatnik nalicza i pobiera składkę zdrowotną od przychodów członków Rady Nadzorczej w wysokości 8,75 % podstawy wymiaru tej składki.

Pytanie wnioskodawcy:
Płatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w informacji PIT-8B należy wpisać naliczoną składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki, czy tez składkę zdrowotną do wysokości naliczonego podatku ?

Stanowisko wnioskodawcy:
Zdaniem płatnika w informacji PIT-8B w pozycji 76 należy wpisać składkę zdrowotną w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki, naliczonej od przychodu członków Rady Nadzorczej.

Dokonując oceny stanu faktycznego w świetle obowiązujących przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie informuje :zgodnie z art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ podatek dochodowy , obliczony zgodnie z art.27 lub art.30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych /Dz.U. Nr 210, poz. 2135/:

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ,
    - obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód /przychód/ wolny od podatku na podstawie art.21, 52, 52a i 52 c oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód , od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 27b ust. 2 kwota składki na ubezpieczenia zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.
Wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika wynika, że płatnik nalicza i pobiera od przychodów z tytułu udziału w posiedzeniach członków Rady Nadzorczej składkę zdrowotną w wysokości 8,75% podstawy wymiaru tej składki.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie podziela pogląd przedstawiony w złożonym wniosku, iż w wypełniając informację PIT-11/8B w poz. 76 należy wpisać kwotę składki zdrowotnej w wysokości 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jak wynika z druku PIT-11/8B w pozycji 76 należy wpisać składki na ubezpieczenia zdrowotne, o których mowa w art. 27 b ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 2 ustawy. Bez znaczenia jest fakt, czy składka zdrowotna pobrana przez płatnika jest potrącona z zaliczki na podatek dochodowy czy też z dochodu podatnika, bowiem z definicji art. 27 b ust. 1 pkt 2 wynika, że odliczeniu podlega składka zdrowotna pobrana w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jednakże w myśl art. 27 b ust. 2 w/w ustawy kwota ta nie może przekroczyć wysokości 7,75 % podstawy wymiaru składki, gdyż tylko taka wysokość składki podlega odliczeniu od podatku.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje na podstawie art.236 § 2 pkt.1 Ordynacji podatkowej prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 7 dni od daty doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj