Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/AV/443-945/DEC/KW/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/AV/443-945/DEC/KW/06
Data
2006.11.21



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
paliwo
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego.


W dniu 25.08.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 23.08.2006 r., uzupełniony pismem z dnia 03.11.2006 r. (data wpływu 06.11.2006 r.) o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów o podatku od towarów i usług w sprawie odliczenia podatku od zakupu paliwa do samochodu ciężarowego.

Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan właścicielem pojazdu marki TARPAN 237D o numerze rejestracyjnym 8610. Stosowne zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, które potwierdza, że pojazd spełnia wymogi art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług uzyskał Pan w dniu 09.06.2006 r. Zaświadczenie zostało złożone w Urzędzie Skarbowym w Pruszkowie.
Od 01.08.2005 r. nie dokonywał Pan odliczeń podatku naliczonego związanego z zakupem paliwa do tego samochodu.
Pana zdaniem, zawartym w uzupełnieniu wniosku z dnia 03.11.2006 r., przysługuje Panu prawo odliczenia podatku VAT za zakupione paliwo, a tym samym może Pan złożyć deklaracje korygujące za okres od sierpnia 2005 r.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 22.08.2005 r., obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, tj. o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Jednakże ograniczenia tego nie stosuje się do pojazdów samochodowych, spełniających określone warunki, a wymienionych w przepisach art. 86 ust. 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 5 w/w ustawy spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1 – 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. W myśl ust. 5a art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług, kopię zaświadczenia, o którym mowa wyżej, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Ponadto, stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r., Nr 90, poz. 756), na potrzeby rozliczeń podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt. 1 – 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. (tj. przed dniem 01.06.2005 r.), dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie noweli ustawy, czyli przed dniem 01.06.2006 r.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zarówno ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), jak i ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r., Nr 90, poz. 756), nie przewidują żadnych sankcji związanych z uchybieniem obowiązku dokonania stosownych dodatkowych badań technicznych, a co za tym idzie wyłączenia prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa. Wykonanie dodatkowego badania technicznego, a następnie dostarczenie kopii zaświadczenia do urzędu skarbowego w terminach, o których mowa wyżej jest wyłącznie obowiązkiem podatnika, a nie warunkiem dającym uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa przeznaczonego do napędu samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 – 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.
W istocie zatem ustawodawca w omawianym przypadku uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, nie zaś od wykonania przedmiotowych badań technicznych w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, czyli przed dniem 01.06.2006 r. Zaświadczenie wydawane przez uprawnioną okręgową stację kontroli pojazdów, o którym mowa w cyt. powyżej art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług ma jedynie potwierdzać prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy, przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, że opisany pojazd samochodowy został poddany dodatkowemu badaniu technicznemu po terminie określonym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r., Nr 90, poz. 756). Jednakże z zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym wynika, że pojazd spełnia wymagania, określone w art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Tym samym nie traci Pan prawa do odliczenia podatku naliczonego od paliwa, nabywanego do tego samochodu.
Z tego tytułu przysługuje Panu także prawo złożenia korekt deklaracji VAT–7, stosownie do treści art. 86 ust. 13 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, z uwzględnieniem warunków, wynikających z art. 81 i art. 81 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.).
W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela Pana stanowisko w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj