Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu
PDIA/415-12/2006
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDIA/415-12/2006
Data
2007.01.24


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bieżąca eksploatacja samochodu
dochód z najmu
eksploatacja samochodu
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy możliwości wykorzystywania samochodu osobowego do celów prowadzonej działalności (wynajem nieruchomości) oraz zaliczenia ponoszonych wydatków na amortyzację samochodu, zakup paliwa, ubezpieczenia i remonty do kosztów uzyskania przychodu.
Tożsamy z
76242, 125680, 125113


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.12.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko dotyczące możliwości wykorzystywania samochodu osobowego do celów prowadzonej działalności – wynajem nieruchomości - oraz zaliczenia ponoszonych wydatków na amortyzację samochodu, zakup paliwa, ubezpieczenia i remonty do kosztów uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.12.2006 r. który uzupełniono pismem z dnia 10.01.2007 r. zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przez sądem administracyjnym.

Stosownie do przepisu art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości na własny rachunek. Działalność ta prowadzona jest w oparciu o zaświadczenie o wpisie do rejestru działalności gospodarczej jako jednoosobowa firma pod nazwą „X” opodatkowaną na zasadach ogólnych, w związku z czym prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Do obsługi tej działalności użytkowany jest samochód osobowy ... wpisany do ewidencji środków trwałych.

W Pana ocenie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności samochód osobowy i wydatki ponoszone między innymi na jego odpisy amortyzacyjne, zakup paliwa, ubezpieczenia i remont są zgodne z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Art.1 0 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera katalog źródeł przychodów, którymi między innymi są :

    - pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3)
    - najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (....) (art. 10 ust. 1 pkt 6).

Zgodnie z definicja zawartą w art. 5a pkt 6 ww. ustawy działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza - oznacza działalność zarobkową :

    a. wytwórczą, budowlaną, handlową ,usługową
    b. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    c. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z wyżej powołanych przepisów prawa wynika, że w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokonano podziału źródeł przychodu, a dla prawidłowości realizacji tego podziału określono warunki jego rozdzielności.

Zgodnie ze wskazanym we wniosku zaświadczeniem o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej przychody z najmu pochodzą ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej, zatem obowiązują Pana wszystkie przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozporządzeniu w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Stosownie do postanowień art. 22 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Ponadto aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu to między tym wydatkiem a osiągniętym przychodem musi istnieć ścisły związek przyczynowo-skutkowy.

Art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

W myśl art. 22a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi środki transportu o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponieważ najem prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej, a używany do jej obsługi samochód osobowy stanowi środek trwały firmy – wprowadzony do ewidencji środków trwałych - przysługuje Panu prawo do korzystania z amortyzacji środka trwałego, a tym samym do zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto zgodnie z ww. przepisami prawa, pozostałe wydatki ściśle związane ze źródłem przychodu do których można zaliczyć między innymi zakup paliwa, ubezpieczenia oraz remonty samochodu mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu stwierdza, że stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organy kontrolni skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z dyspozycją art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Zażalenie zgodnie z przepisem art. 222 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj