Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowej Soli
IV/443-39/06
z 17 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443-39/06
Data
2006.07.17



Autor
Urząd Skarbowy w Nowej Soli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
paliwo
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy w związku z działalnością gospodarczą w zakresie przewozu osób pojazdami osobowymi, sklasyfikowaną wg PKWiU jako pozostały pasażerski transport lądowy podatnikowi przysluguje zwrot podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w podanym stanie faktycznym sprawy, na wniosek z dnia 08.06.2006 r. złożony przez "T." s.c. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie pytania przedstawionego w piśmie w stanie faktycznym dotyczącym odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu samochodów osobowych wykorzystywanych do przewozów osób.

stwierdza, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 08.06.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowej Soli złożone zostało zapytanie: czy w związku z działalnością gospodarczą w zakresie przewozów osób pojazdami osobowymi sklasyfikowaną wg PKWiU jako pozostały pasażerski transport lądowy (60.23.Z) podatnikowi przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionego paliwa. Z przedstawionego w ww. piśmie stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przewozach osób sklasyfikowaną według PKWiU w grupie 60.23. Z "Pozostały pasażerski transport lądowy". Do działalności tej wykorzystywane są pojazdy samochodowe o ilości miejsc siedzących od 5 do 9 wraz z kierowcą, zarejestrowane jako samochody osobowe, ładowność 0. Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż w związku z tym, że główną działalnością jest przewóz osób pojazdami osobowymi, powinna być możliwość odliczenia podatku VAT od paliwa.

Odpowiadając w trybie art. 14a § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa cytowanej powyżej na zapytanie dotyczące udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli wyjaśnia:

Ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) zmieniono brzmienie art. 86 ust. 3 - 5 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Omawiane zmiany przepisów weszły w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia tej ustawy tj. od 22 sierpnia 2005 r. Znowelizowany przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3. W przepisie tym wskazano, że w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł. Zasada związana z ograniczeniem odliczenia kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 3 ustawy nie dotyczy określonych kategorii pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 art. 86 tj.:

  • pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwała przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  • pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwała przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;
  • pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
  • pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
  • pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;
  • pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 - 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania do naczelnika urzędu skarbowego. W świetle powyżej powołanych przepisów o fakcie, czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych nie decyduje, jak wskazuje podatnik charakter prowadzonej działalności gospodarczej, lecz rodzaj pojazdu spełniającego określone ustawowo wymogi. Jeżeli zatem wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej samochody (pojazdy samochodowe) nie spełniają kryteriów wymienionych w art. 86 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku VAT, podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do tych samochodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli nie podziela zatem stanowiska podatnika w przedmiotowej kwestii wyrażonego w piśmie z dnia 08.06.2006 r.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj