Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/412/PDOF-491/561/AM/07
z 5 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/412/PDOF-491/561/AM/07
Data
2007.01.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy w wyżej wymienionej sytuacji umowa użyczenia lokalu mieszkalnego będzie dla mnie źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli tak to na jakich zasadach ?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30-10-2006 r. stwierdza, że przekazanie ojcu do nieodpłatnego używania lokalu mieszkalnego, począwszy od 1 stycznia 2007 roku podlega zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na fakt, iż ojciec (wstępny) jest zaliczana do I grupy podatkowej, o której mowa w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.). Zatem przychód z nieodpłatnego świadczenia będzie wolny od podatku dochodowego i nie będzie stanowić źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 30-10-2006 r. (uzupełnionym dni 07-12-2006 roku) zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Jest Pani osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. W styczniu 2007 roku zamierza Pani oddać ojcu do nieodpłatnego używania lokal mieszkalny (spółdzielczo-własnościowy), którego jest Pani właścicielką. Biorący do używania zobowiązany będzie do opłacania czynszu, ponoszenia opłat licznikowych za energię elektryczną, gaz oraz opłaty za korzystanie z sieci Internet. Biorący do używania przewiduje, że użyczony mu lokal będzie wynajmował osobom trzecim (zapis regulujący tą kwestę zostanie zwarty w umowie użyczenia). W 2007 roku otrzyma Pani wyłącznie wynagrodzenie z tytułu dodatkowej pensji rocznej za rok 2006. Nie będzie Pani uzyskiwała innych przychodów z tytułu pracy świadczonej na terytorium Polski. Będzie Pani natomiast otrzymywała przychody ze stosunku pracy wykonywanego poza terytorium kraju (umowa o pracę z pracodawcą meksykańskim, miejsce świadczenia pracy Meksyk). Natomiast w 2008 roku będzie Pani uzyskiwała tylko i wyłącznie przychody ze stosunku pracy zawartego z pracodawcą meksykańskim. Miejsce Pani stałego pobytu to Białystok, ale od 2007 roku będzie Pani przebywała w Meksyku. W chwili obecnej nie potrafi Pani dokładnie określić ile czasu będzie Pani przebywała w Meksyku.

Sformułowała Pani następujące pytanie: czy w wyżej wymienionej sytuacji umowa użyczenia lokalu mieszkalnego będzie dla mnie źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli tak to na jakich zasadach ? Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: umowa użyczenia lokalu mieszkalnego ojcu nie stanowi dla mnie źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest między innymi "przychód z innych źródeł" zdefiniowany w art. 20 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem za przychody z innych źródeł uważa się również inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17. Ponadto zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 125 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obowiązującym od 1 stycznia 2007 roku, wolne od podatku dochodowego są wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczone zgodnie z art. 11 ust. 2 -2b, otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20. Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.), do poszczególnych grup podatkowych zalicza się: 1) do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;2) do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;3) do grupy III - innych nabywców. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zamierza Pani umową użyczenia przekazać ojcu do nieodpłatnego używania lokal mieszkalny (spółdzielczo-własnościowy), którego jest Pani właścicielką.Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny należy stwierdzić, że użyczenie ojcu do nieodpłatnego używania lokalu mieszkalnego od 1 stycznia 2007 roku będzie podlegać zwolnieniu przedmiotowemu z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt. 125 w/w ustawy z uwagi na fakt, iż ojciec (wstępny) jest zaliczana do I grupy podatkowej, o której mowa w cytowanej ustawie o spadkach i darowiznach. Zatem w przedmiotowym stanie faktycznym przychód z nieodpłatnego świadczenia powstały z tytułu użyczenia lokalu mieszkalnego ojcu będzie wolny od podatku dochodowego i w związku z tym nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 30-10-2006 r. jest prawidłowe. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj