Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-126/06/AB
z 18 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-126/06/AB
Data
2006.10.18


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
amortyzacja
aport
kapitał zakładowy
odpisy amortyzacyjne
przeniesienie składników majątkowych
przeniesienie własności rzeczy
udział
wartość początkowa środków trwałych
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
1. czy podlegający wydzieleniu zespół składników służących działalności dystrybucyjnej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
2. czy wniesienie w/w zespołu składników aportem do Spółki Kapitałowej OSD nie spowoduje powstania u Spółki przychodu do opodatkowania w wysokości nominalnej wartości udziałów otrzymanych w kapitale zakładowym OSD,
3. do którego momentu Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem aportu.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X S.A. z dnia 28 sierpnia 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, uzupełnionego pismem z dnia 06.09.2006r. (data wpływu do Urzędu 18.09.2006r.), Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przestawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że podstawową działalnością Spółki jest dystrybucja oraz obrót energią elektryczną na terenie Warszawy i okolic. Spółka zamierza dokonać prawnego wydzielenia ze swojej struktury działalności związanej z dystrybucją energii elektrycznej (w tym majątku) - zwanej Operatorem Systemu Dystrybucyjnego (OSD), w celu rozdzielenia prowadzonej przez nią działalności sieciowej od innych form działalności. Obowiązek rozdziału wynika z postanowień Dyrektywy 2003/54/WE z dnia 26.06.2003r. dotyczącej wspólnych zasad wewnętrznego rynku energii elektrycznej oraz z przepisów prawa polskiego, tj. ustawy - Prawo energetyczne i ustawy - Prawo ochrony środowiska. OSD będący częścią przedsiębiorstwa energetycznego zintegrowanego pionowo, musi być niezależny przynajmniej pod względem formy prawnej, organizacji i podejmowania decyzji od innych działalności niezwiązanych z dystrybucją. Koncepcja wydzielenia OSD przewiduje obowiązek przeniesienia działalności polegającej na dystrybucji energii elektrycznej do innego podmiotu prawnego, który będzie kontynuował tę działalność jako odrębny podmiot prawa. Wydzielenie powinno nastąpić najpóźniej do dnia 30.06.2007r. W chwili obecnej działalność dystrybucyjna Spółki (OSD) wyodrębniona jest organizacyjnie w strukturach X S.A., funkcjonując w ramach Departamentu Sieci i Spraw Personalnych, co nie spełnia wymogów, jakim sprostać będzie musiał OSD od 01.07.2007r. Ze względów organizacyjnych i biznesowych, wydzielenie OSD ze struktur X S.A. nastąpi w dwóch etapach:

1.jednostka organizacyjna, odpowiedzialna za prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, zostanie wyodrębniona jako oddział samodzielnie sporządzający bilans zarejestrowany w KRS. Stanowić ma to etap przejściowy pozwalający na pełniejsze przygotowanie operacyjne, funkcjonalne i finansowe OSD do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, jako odrębny podmiot prawa, jeszcze przed jego ostatecznym prawnym wydzieleniem ze struktur X S.A.

2.W drugim etapie dojdzie do wniesienia w/w oddziału w formie wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej OSD (spółki zależnej od X S.A.) w zamian za udziały w kapitale zakładowym wydane przez nią na rzecz X S.A.

Majątek oddziału, który będzie stanowił przedmiot aportu obejmuje:-budynki przemysłowe i biurowe wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, na których te budynki są posadowione,-budowle - linie kablowe i napowietrzne sieci rozdzielcze, drogi oraz obiekty inżynierii lądowej,-zespoły elektroenergetyczne (m.in. agregaty i generatory prądu),-stacje i rozdzielenie energetyczne,-transformatory,-maszyny i urządzenia techniczne,-maszyny i urządzenia do robót ziemnych i budowlanych,-zespoły komputerowe,-licencje na programy komputerowe przeznaczone do używania przez OSD,-samochody specjalne,-narzędzia i przyrządy (aparaty do badania kabli, cęgi, drabiny),-zapasy (części zamienne związane z majątkiem sieciowym),-gotówkę.

Ponadto, wraz z w/w składnikami, do Spółki Kapitałowej OSD przeniesione zostaną również:-należności i zobowiązania związane z działalnością dystrybucyjną,-umowy na dostawy towarów i usług związanych z działalnością dystrybucyjną,-umowy pracownicze z personelem niezbędnym do funkcjonowania OSD.

Na dzień wniesienia aportu Spółka Kapitałowa OSD będzie w posiadaniu promesy koncesji (lub innej decyzji Prezesa URE) na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji energii, a w następstwie przejęcia zespołu składników niezbędnych do prowadzenia działalności dystrybucyjnej, uzyska właściwą koncesję na prowadzenie tej działalności. Zapewni to kontynuowanie dystrybucji energii elektrycznej przez Spółkę kapitałową OSD w zakresie, w jakim działalność ta prowadzona jest aktualnie przez X S.A. Spółka Kapitałowa OSD będzie świadczyła usługi dystrybucyjne bezpośrednio na rzecz X S.A. i jego odbiorców na podstawie stosownych umów. W celu zachowania ciągłości prowadzenia działalności dystrybucyjnej, zawarcie wspomnianych umów nastąpi przed dniem przejścia własności przedmiotu aportu na Spółkę Kapitałową OSD. Świadczenie przez nią usług dystrybucyjnych na rzecz X S.A. rozpocznie się w dniu przejścia własności przedmiotu aportu.

W świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego, Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:- czy podlegający wydzieleniu zespół składników służących działalności dystrybucyjnej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

- czy wniesienie w/w zespołu składników aportem do Spółki Kapitałowej OSD nie spowoduje powstania u Spółki przychodu do opodatkowania w wysokości nominalnej wartości udziałów otrzymanych w kapitale zakładowym OSD,

- do którego momentu Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem aportu.

Zdaniem Spółki, składniki majątku, które mają zostać wyodrębnione ze Spółki, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 pkt 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki Kapitałowej OSD działalność dystrybucyjna X S.A.(OSD) prowadzona będzie przez oddział Spółki zarejestrowany w KRS. Oddziałowi temu przypisany będzie zorganizowany zespół składników materialnych służący do prowadzenia działalności dystrybucyjnej, obejmujący w m.in. środki trwałe oraz obrotowe wykorzystywane w tej działalności. Ponadto, OSD przyporządkowane będą również składniki niematerialne. Zatem, na dzień transakcji spełniony będzie warunek organizacyjnego wyodrębnienia składników majątkowych związanych z działalnością dystrybucyjną w ramach przedsiębiorstwa X S.A. OSD będzie również funkcjonowała w strukturach X S.A. jako oddział samodzielnie sporządzający bilans. Będą mu przypisane określone aktywa oraz odpowiadające tym aktywom kapitały wydzielone. Odrębna ewidencja rachunkowa prowadzona dla oddziału będzie umożliwiała przyporządkowanie przychodów i kosztów poszczególnych zdarzeń gospodarczych do działalności dystrybucyjnej prowadzonej w ramach OSD. Sporządzana będzie również oddzielna sprawozdawczość finansowa. Składniki majątkowe podlegające wydzieleniu stanowią kompleksowo zorganizowany zespół, przy pomocy którego OSD działający jako odrębny podmiot prawa - Spółka Kapitałowa OSD - będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą polegającą na dystrybucji energii elektrycznej w tym samym zakresie, jak ma to miejsce w X S.A. W związku z tym, iż na dzień wydzielenia OSD stanowiący przedmiot aportu samobilansujący oddział Spółki stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wartość nominalna udziałów w kapitale zakładowym Spółki Kapitałowej OSD otrzymanej przez X S.A. w zamian za wkład niepieniężny w postaci tych składników, nie będzie stanowić przychodu dla X S.A. Natomiast odnośnie zakończenia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. 16 h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych będących przedmiotem aportu do Spółki Kapitałowej OSD do ostatniego miesiąca, w którym nastąpi zawarcie umowy wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa X S.A. do Spółki Kapitałowej OSD.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Stronę argumentacja jest prawidłowa.
Definicja przedsiębiorstwa zawarta została w art. 4a pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, że pojecie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.

Zgodnie z art. 55 (1) ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
-oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
-własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
-wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
-koncesje, licencje i zezwolenia,
-patenty i inne prawa własności przemysłowej,
-majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne,
-tajemnice przedsiębiorstwa,
-księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 4a pkt 4 w/w ustawy, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania. Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość). Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż wymienione we wniosku składniki przedsiębiorstwa będące przedmiotem aportu posiadają cechy wymienione w art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W/w zespół składników jest przeznaczony do realizacji konkretnego zadania gospodarczego, jakim jest dystrybucja energii. Jest wyodrębniony pod względem organizacyjnym i finansowym, w taki sposób, iż przedmiotowa działalność może być realizowana samodzielnie i może stanowić niezależne przedsiębiorstwo. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Ponieważ zespół składników majątkowych, będących przedmiotem aportu, odpowiada definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określonej w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to jego wniesienie do Spółki Kapitałowej OSD nie spowoduje powstania przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przychód do opodatkowania powstanie natomiast w momencie odpłatnego zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za taki aport. Zgodnie z art. 16 h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Amortyzacji podlegają środki trwałe oraz ich wartości niematerialne i prawne, określone w art. 16a i art. 16b w/w ustawy, pod warunkiem, że spełniają warunki określone w tych przepisach, a mianowicie:-stanowią własność lub współwłasność podatnika lub są wykorzystywane przez niego na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze,-zostały przyjęte do używania,-w dniu przyjęcia do używania nadają się do gospodarczego wykorzystania (w odniesieniu do wartości niematerialnych i prawnych) lub są kompletne i zdatne do użytku (w odniesieniu do środków trwałych),-są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Z tego też względu dla określenia momentu, do którego X S.A. będzie uprawniony do amortyzowania środków trwałych będących przedmiotem aportu decydujące znaczenie ma data, z którą w/w środki trwałe przejdą na własność Spółki Kapitałowej OSD. W przedstawionym stanie faktycznym Spółka Kapitałowa OSD, do której wniesiono wkład niepieniężny (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tylko wtedy będzie miała prawo ująć odpisy amortyzacyjne w koszty uzyskania przychodu, gdy nastąpi przeniesienie prawa własności w/w środków trwałych na tę spółkę. Nastąpi to w momencie zawarcia umowy wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa X S.A. do Spółki Kapitałowej OSD. Do tego momentu prawo do dokonywania odpisów przysługuje poprzedniemu właścicielowi. Reasumując, X S.A. będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych do ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpi zawarcie w/w umowy.

Mając powyższe ma uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj