Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDP/423-30/06/BA/44454
z 5 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423-30/06/BA/44454
Data
2006.06.05


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
przekształcanie
spółka jawna


Pytanie podatnika
Wnioskodawca pyta jak nalezy podzielić koszty amortyzacji środków trwałych, za miesiąc w którym nastąpiło przekształcenie


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dn. 22.05.2006 r., (data wpływu do tut. Urzędu 22.05.2006 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Jednostka we wniosku przedstawia, że wspólnicy Spółki jawnej podjęli uchwałę w dn. 22 marca 2006 r., w trybie art. 562 i następne ustawy Kodeks Spółek Handlowych o przekształceniu Spółki jawnej w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wspólnicy wyznaczyli jako dzień rozpoczęcia działalności przez spółkę z o.o. datę 26 czerwca 2006 r. i zwrócili się do Sądu Rejonowego dla K.z prośbą o rejestrację w krajowym Rejestrze Sądowym z datą 26 czerwca 2006 r., z uwagi na ważny interes Spółki, w szczególności polegający na konieczności przeprowadzenia remanentów końcowych w Spółce jawnej w ściśle określonej dacie ze względu na wielkość Spółki (17 sklepów), a w związku z tym konieczności wcześniejszego przygotowania się do tej czynności.

Jednostka pyta jak należy podzielić koszty amortyzacji środków trwałych za miesiąc, w którym nastąpiło przekształcenie.
Zdaniem Jednostki koszty z tytułu amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych za miesiąc czerwiec 2006 r. obciążą w całości koszty Spółki jawnej.

Na podstawie art. 551 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna (spółka przekształcana) może być przekształcona w spółkę handlową - spółkę z o.o. (spółkę przekształconą). W myśl art. 552 cyt. k.s.h. spółka przekształcana - sp. jawna staje się spółką przekształconą - sp. z o.o. z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (KRS). Z formalnego punktu widzenia jest to dzień przekształcenia. Tym samym ustaje byt prawny spółki przekształcanej - spółki jawnej. Jednocześnie z dniem wpisu do KRS działalność swą rozpoczyna spółka przekształcona, t. j. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z przepisem art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) osoba prawna (sp. z o.o.) zawiązana w wyniku: przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Na dzień wpisu do KRS, t.j. zawiązania sp. z o.o., (powstałej w wyniku przekształcenia sp. jawnej) - jednostka ta ma obowiązek otworzenia ksiąg rachunkowych oraz ujmowania w nich wszystkich zdarzeń gospodarczych, które nastąpiły począwszy od dnia wpisu do KRS. Obowiązek ten wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Analiza podatkowych skutków przekształcenia Spółki jawnej w Spółkę z o.o. powinna opierać się na przepisach art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) oraz odpowiednich przepisach materialnego prawa podatkowego zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.). W świetle art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. Z regulacji ustawowych wynika, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a przy tym nie zostały zastrzeżone jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu.
Wobec powyższego, aby prawidłowo ustalić dochód podlegający opodatkowaniu w spółce jawnej i w spółce z o.o. koszty działalności gospodarczej typu: amortyzacja powinny być rozliczane kluczem, w proporcji do liczby dni roboczych w miesiącu rejestracji spółki.
W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydana osobna interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj