Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LM/4300/R-23/2006/JK
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LM/4300/R-23/2006/JK
Data
2006.09.28



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
odpowiedzialność solidarna
podatek od czynności cywilnoprawnych


Pytanie podatnika
Czy wobec uzgodnienia, że należny podatek zapłaci nabywca będzie Pan zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie przepisu art. 14 a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa /tekst jedn. Dz. U. Nr 8 poz.60 z 2005 r z późn. zmianami/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia Pana stanowisko w sprawie zawarte we wniosku z dnia 11.07.2006 r. uzupełnione pismem z dnia 14.09.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uznać za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący :

W dniu 24 lipca 2003 r. kupił Pan dwie działki budowlane. Działki te zamierza Pan sprzedać. Nie prowadzi Pan żadnej działalności gospodarczej i obecnie jest na świadczeniu przedemerytalnym. Zostało uzgodnione, że podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży działek zapłaci osoba kupująca.

2. Pytanie:

Czy wobec uzgodnienia, że należny podatek zapłaci nabywca będzie Pan zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych?

3. Stanowisko wnioskodawcy :

Wobec uzgodnienia, że podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu sprzedaży działek budowlanych zapłaci nabywca nie będzie Pan płacił podatku z tego tytułu.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawczyni.

Umowy sprzedaży zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 109 poz.1418 z 2005 r./ podlegają opodatkowaniu w oparciu o przepisy tej ustawy. Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 1 c i art. 7 ust. 1 pkt 1 a w/w ustawy stawka podatku wynosi 2% rynkowej wartości nieruchomości. Przeniesienie własności nieruchomości w oparciu o przepis art.158 Kodeksu Cywilnego wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Notariusz jako płatnik jest zobowiązany do obliczenia i pobrania od podatnika podatku oraz wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży solidarnie na stronach tej czynności /art. 4 pkt.1 i art. 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych/. Jeżeli w przypadku transakcji opisanej przez Pana ustalono, że podatek od sprzedaży nieruchomości zapłaci osoba kupująca, to oczywiście jest on już zapłacony jeżeli umowa została sfinalizowana.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił jak w sentencji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj