Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II/443/85/06
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II/443/85/06
Data
2006.09.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budynek
roboty budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Kwestia określenia stawki podatku VAT właściwej przy wykonaniu zadania budowlanego realizowanego w latach 2002 - 2003, polegającego na przebudowie budynku internatu na siedzibę starostwa powiatowego.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 5.06.2006 r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 5.06.2006 r. Podatnik wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Działając na podstawie art. 170 § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie przekazał wniosek Podatnika w dniu 21.07.2006 r. do tut. organu podatkowego za pismem z dnia 19.07.2006 r., znak L.IS.II/2-07101/9/06.

W opisanym we wniosku stanie faktycznym, przedmiotem zapytania podatnika jest kwestia określenia stawki podatku VAT właściwej przy wykonaniu zadania budowlanego realizowanego w latach 2002 - 2003, polegającego na przebudowie budynku internatu na siedzibę starostwa powiatowego.

Po rozpatrzeniu sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

W celu ustalenia prawidłowej stawki podatku od towarów i usług dla następujących czynności: remonty i bieżąca konserwacja budynków, niezbędna jest prawidłowa klasyfikacja obiektu, na którym czynności będą wykonywane. Obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania obiektu budowlanego do właściwego symbolu statystycznego PKOB spoczywa na wykonawcy usługi budowlanej, na nim bowiem ciąży obowiązek zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla wykonywanej przez niego usługi. Nadmienia się, iż zgodnie z zasadami klasyfikowania obiektów budowlanych (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) - Dz. U. Nr 112, poz. 1316), dla budynków pierwszym kryterium klasyfikacyjnym jest charakter budynku - mieszkalny lub niemieszkalny. Ponadto, istniejący budynek jest klasyfikowany według stanu faktycznego, a nie projektu - projekt ma natomiast decydujące znaczenie na etapie wznoszenia budynku, bądź jego przebudowy. Stąd też, dla prawidłowego wyznaczenia stawki podatku VAT dla prowadzonych robót, niezwykle istotne jest - obok ustalenia symbolu PKOB budynku - doprecyzowanie zakresu planowanych prac.

Ponieważ ustawa z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie definiuje pojęcia remontu, posiłkować należy się definicją zawartą w ustawie z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane (j. t. Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016). Zgodnie z zapisem art. 3 pkt 8 powołanej ustawy, poprzez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowalanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Prowadzenie robót w takim zakresie podlegać będzie opodatkowaniu wg stawki podatku VAT właściwej dla obiektu remontowanego. Natomiast w sytuacji, gdy zakres planowanych robót wykracza poza remont i w istocie prowadzi do przebudowy obiektu oznaczającej zmianę sposobu uzytkowania obiektu budowlanego, właściwą dla takich robót będzie stawka podatku VAT przewidziana dla obiektu docelowego.

Uwzględniając powyższe stwierdza się, iż zastosowanie 22% stawki podatku VAT w odniesieniu do prac polegających na przebudowie obiektu internatu (PKOB 1130) na siedzibę starostwa powiatowego (PKOB 1220) jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ zauważa, iż stanowisko jak wyżej zajął uprzednio Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie w piśmie z dnia 24.05.2004 r., znak L.IS.II/2-443/54/04, dokonując weryfikacji informacji z dnia 31.03.2004 r., znak PUS II/443/29/04, udzielonej Jednostce przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj