Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łukowie
PD/415-78/06
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-78/06
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Łukowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
podatek dochodowy od osób fizycznych
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy sposobu rozliczenia nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy.


W dniu ..... zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiając stan faktyczny omawianej sprawy wyjaśnia Pan, iż decyzją ZUS Inspektorat w Łukowie z dnia 22 sierpnia 2006r., przywrócono Panu prawo do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników za okres od października 2004r. do września 2005r. W związku z powyższym na Pana koncie w ZUS powstała napłata min. w składkach na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy. Informuje Pan, iż wymienione składki wpisane zostały wcześniej w koszty działalności. Zaś w piśmie z dnia 09 listopada wyjaśnił Pan dodatkowo, iż przedmiotową nadpłatę rozlicza Pan w w ten sposób, że o powstałą nadpłatę pomniejszane są wpłaty do ZUS bieżących składek na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy, z tytułu zatrudnienia pracowników.

W piśmie z dnia 30 października przedstawia Pan własne stanowisko w sprawie, wyrażając zdanie, iż nadpłacone składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy należy wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów za 2006r. jako pozostałe przychody.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, wyjaśnia, co następuje:

Od sposobu zwrotu przez ZUS nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy, zależy obecnie sposób ich rozliczenia i co się z tym wiąże, opodatkowania.

W przedmiotowej sprawie - zgodnie z wyjaśnieniem wnioskodawcy, nadpłata składek jest zwracana w ten sposób, że podatnik pomniejsza o nadpłatę bieżące wpłaty składek na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy, należnych z tytułu zatrudnienia pracowników.

Wyżej wymienione składki opłacane z tytułu zatrudnienia pracowników, spełniają przesłanki uznania ich za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Obowiązek zapłaty należności z tego tytułu wiąże się bowiem z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Na podstawie jednakże art. 23 ust. 1 pkt. 55a i ust. 3d wymienionej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nieopłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy, w części finansowanej przez płatnika składek.

Na podstawie ww. przepisów, w koszty działalności odnoszone są składki na ubezpieczenie społeczne i na Fundusz Pracy w wysokości składek faktycznie zapłaconych (w części finansowanej przez płatnika).

Zasada powyższa oznacza w omawianym przypadku, iż zaliczając do kosztów faktycznie poniesione wydatki na przedmiotowe składki, nastąpi rozliczenie zaistniałej nadpłaty.

W związku z powyższym, zdanie Pana co do sposobu opodatkowania tej nadpłaty należy uznać za nieprawidłowe- sposób zaprezentowany przez Pana należałoby przyjąć w przypadku zwrotu nadpłaty przez ZUS w gotówce, z tym, że kwota zwrotu stanowiłaby przychód z działalności gospodarczej (a nie pozostałe przychody), na podstawie art. 14 ust. 2 pkt. 2 i ust. 3 pkt. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (gdyż uprzednio składki te były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj