Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-74/06
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-74/06
Data
2006.12.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Taksówki osobowe


Słowa kluczowe
błąd
kasa rejestrująca
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy błędne zarejestrowanie na kasie rejestrującej kwot podatku od towarów i usług powoduje konieczność jego zapłaty?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku – Białej uznaje stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku, złożonym w tut. urzędzie w dniu 10 października 2006 r. (uzupełnionym dnia 17 października 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku zapłaty błędnie zarejestrowanych na kasie rejestrującej kwot podatku od towarów i usług, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10 października 2006 r. w tut. urzędzie został złożony wniosek Pana x o udzielenie pisemnej interpretacji o zastosowanie prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani przed sądem administracyjnym.

Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Z dniem 1 lipca 2006 r. Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą (przewóz osób i ładunków taksówkami osobowymi) opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Korzystając z możliwości wyboru zwolnienia z podatku VAT z uwagi na fakt domniemania osiągnięcia przychodów w wysokości niepowodującej utraty zwolnienia w bieżącym roku nie dokonał zgłoszenia rejestracyjnego. Podczas fiskalizacji kasy rejestrującej serwisant omyłkowo wprowadził stawkę 7% na usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi zamiast stawkę zwolnioną. W związku z powyższym przez okres od 1 lipca 2006 r. do 8 sierpnia 2006 r. dostawa usług była nieprawidłowo podwyższona o kwotę podatku VAT. W dniu 8 sierpnia 2006 r. serwisant dokonał zamiany stawki podatku na prawidłową tzn. na „zwolnioną” i od tego dnia dostawa usług jest rejestrowana poprawnie. Jednocześnie Podatnik oświadczył, iż w ww. okresie nie wystawiał żadnych rachunków ani żadnej faktury.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy błędne zarejestrowanie na kasie rejestrującej kwot podatku od towarów i usług powoduje konieczność jego zapłaty.

Zdaniem Wnioskującego, błędne zarejestrowanie na kasie rejestrującej kwot podatku od towarów i usług nie powoduje konieczności jego zapłaty. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Pobierając zapłatę od klientów (wraz z mylnie naliczonym podatkiem VAT) pobierał on kwotę należną mu z faktu świadczenia usług. Podatnik zaznacza, że kwoty były takie same jak w przypadku, gdyby kasa rejestrująca rejestrowała sprzedaż jako zwolnioną. Ponadto Podatnik powołuje art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, który mówi, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Dotyczy to jednak jedynie wystawionych faktur, a nie wystawionych paragonów fiskalnych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Na podstawie art. 113 ust. 9 ww. ustawy podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.

W myśl art. 111 ust. 1 ww. ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ww. ustawy nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania są zwolnienia do dnia 31.12.2006 r. z obowiązku ewidencjonowania - § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących ( Dz. U. Nr 5, poz. 375 z 2006 r.). Jednak zwolnienia tego nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi ( § 4 pkt 3 cyt. rozporządzenia).

W myśl § 5 cyt. rozporządzenia podatnicy wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub art. 113 ust. 9 ww. ustawy, osiągnięty obrót ewidencjonują jako obrót zwolniony od podatku.

Zgodnie z powyższym podatnicy świadczący usługi przewozu osób i ładunków taksówkami mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 113 ust. 9 ww. ustawy jednak mają obowiązek od początku prowadzenia działalności ewidencjonować obrót na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie art. 108 ust. 1 ww. ustawy w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Zgodnie z ust. 2, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.

Powyższe przepisy mają charakter sankcyjny i stosowane są w przypadku, wystawienia przez podmiot faktury VAT, mimo że dana czynność była zwolniona lub niepodlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obowiązek zapłaty wykazanego podatku dotyczy jednak tylko tych przypadków, w których kwota podatku wykazana została na fakturze. Zatem w przypadku wystawienia innego dokumentu sprzedaży niż faktura, w przedmiotowej sytuacji paragonu, w którym wykazano kwotę podatku należnego mimo, że sprzedaż podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, wystawca paragonu nie ma obowiązku zapłaty wykazanej kwoty podatku.

W związku z powyższym prawidłowe jest w tym zakresie stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2006 r.( uzupełnionym dnia 17 października 2006 r.). Zatem należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj