Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPE-P/4430-13/06
z 8 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DPE-P/4430-13/06
Data
2006.11.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
działalność statutowa
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przysługuje odliczenie podatku naliczonego określonego w fakturach dokumentujących poniesione koszty związane bezpośrednio z Olimpiadą organizowaną w ramach działalności statutowej ?


W złożonym w tutejszym Organie podatkowym piśmie z dnia 11 października 2006 r.Zakład (...) przedstawił następujący stan faktyczny:Zakład jest organizatorem I Wojewódzkiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych i otrzymał ze środków PFRON dofinansowanie na realizację tego zadania w wysokości 60% poniesionych kosztów.W związku z powyższym Zakład zwrócił się z zapytaniem czy będzie mógł obniżyć kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących poniesione koszty związane bezpośrednio z organizacją Olimpiady, jeżeli Olimpiada była wyłącznie działalnością statutową, a nie działalnością gospodarczą związaną z czynnościami opodatkowanymi ?Wnioskodawca nie precyzuje jasno swojego stanowiska, jeżeli chodzi interpretacje prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w ocenie Wnioskodawcy wydatki poniesione na organizacje Olimpiady, udokumentowane fakturami VAT podlegają rozliczeniu z PFRON w kwotach brutto co sugeruje, iż Zakład uznał, że podatek naliczony wykazany w tych fakturach nie może pomniejszyć podatku należnego. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że przy rozliczaniu z PFRON bez uwzględnienia podatku od towarów i usług Zakład poniesie dodatkowe koszty, których zgodnie z § 7 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 stycznia 2000 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. Nr 6, poz. 77 ze zm.) nie można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej zakładu.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia, co następuje.Przepis art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stanowi, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 10 tego załącznika wymienione zostały usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane z zastrzeżeniem, iż zwolnienie odnosi się wyłącznie do usług statutowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zorganizowanie Olimpiady odbyło się w ramach realizacji zadań statutowych Zakładu Aktywności Zawodowej co oznacza, że czynność ta korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt.1 ustawy o VAT.Zatem w rozpatrywanym przypadku nie może mieć zastosowania powołany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, z którego wynika, że warunkiem dla realizacji prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest istnienie związku tego podatku z czynnościami opodatkowanymi. Stosownie do swojej właściwości, tutejszy Organ ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, natomiast nie jest organem kompetentnym do wypowiadania się w poruszonej we wniosku kwestii dotyczącej kosztów działalności, którą jak podaje Wnioskodawca, reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 stycznia 2000 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (Dz.U. Nr 6, poz. 77 ze zm.)Jednocześnie nadmienia się, że w zakresie prawa podatkowego sprawę zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez podatników normuje art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowiący, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na tle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za właściwe.

Powyższej interpretacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny. W przypadku zmiany - po jej udzieleniu - przepisów prawa w omawianym zakresie lub okoliczności stanu faktycznego interpretacja ta nie będzie mieć zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj