Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lipsku
1447/NDM/415/5/06/BŚ
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1447/NDM/415/5/06/BŚ
Data
2006.11.20



Autor
Urząd Skarbowy w Lipsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
czy od dochodu z prowadzonej działalności zarejestrowanej na podatnika za rok 2006 można odliczyć 50% straty poniesionej w 2004r. z dzialalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małonków opodatkowanej na zasadach ogólnych wykazanej w zeznaniu rocznym przez współmałżonka 2004r.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. , Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 09.11.2006r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipsku postanawia uznać jako nieprawidlowe stanowisko przedstawione w powyższym wniosku.

UZASADNIENIE

W dniu 09.11.2006r. złożyła Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postepowanie przed sądem administracyjnym.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1992r. prowadziła Pani wspolnie z mężem działalność gospodarczą w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004r. - Przepisy wprowadzajace ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.Nr 173, poz. 1808) nastąpiła zmiana wpisu do ewidencji działalności dzialalności gospodarczej z wpisu na imię obojga małżonków na wpis na Panią. Stwierdza Pani, że do chwili zmiany wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzenie dzialalnosci gospodarczej na imię obojga małżonków traktowane było w zakresie podatku dochodowego jako wspólne prowadzenie dzialalnosci, gdzie dochody i koszty do opodatkowania byly dzielone po 50% na każdego małżonka. We wniosku pisze Pani, że obowiązuje was ustrój majątkowej wspólności małżeńskiej. Mąż jest osobą współpracującą, która nie pobiera wynagrodzenia za wykonywaną w ramach prowadzonej dzialalności pracę i tym samym nie uzyskuje dochodu a poprzez decyzję administracyjną został pozbawiony możliwości samodzielnego rozliczenia straty podatkowej za lata poprzednie.Zadała Pani pytanie: czy od dochodu z prowadzonej działalności zarejestrowanej na Panią za rok 2006 można odliczyć 50% straty poniesionej w 2004r. z dzialalnosci gospodarczej prowadonej na imie obojga małżonków opodatkowanej na zasadach ogólnych wykazanej w zeznaniu rocznym męża za 2004r.Zdaniem Pani od dochodu z dzialalności gospodarczej prowadzonej przez Panią za rok 2006 można odliczyć 50% straty poniesionej w 2004r. z działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków wykazanej w zeznaniu podatkowym za 2004r. , gdyż jest to ta sama dzialalność gospodarcza, a zmiana jej zarejestrowania wynikła na skutek wejścia w życie przepisów wprowadzającyh ustawę o swobowdzie działalności gospodarczej.

Stanowisko organu podatkowego: Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła w najbliższych kolejno po sobie nstępujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.Tak więc odliczenie straty jest możliwe od dochodu z tego samego źródła osiąganego tylko przez podatnika.W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w rozpatrywanym wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych we wniosku zdarzeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj