Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-40/06/JD
z 6 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-40/06/JD
Data
2006.05.06



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja podatku od towarów i usług
kasa rejestrująca
komunikacja miejska
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów po dniu 31.03.2006 r. dopuszczalna będzie sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach komunikacji miejskiej nie posiadających kas rejestrujących?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, uzyskanych w wyniku sprzedaży karnetów biletowych w pojazdach komunikacji miejskiej, przy zastosowaniu kas rejestrujących, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706 ze zm.), korzystał w 2005 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących sprzedaży w pojazdach komunikacji miejskiej karnetów biletowych na przewozy rozkładowe pasażerskie, ujęte w grupowaniu PKWiU 60.21.2. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 242, poz. 2043) dotychczasowe zwolnienie obowiązywało do dnia 31 marca 2006 r. Podatnik nie zainstaluje części zakupionych kas rejestrujących w wyznaczonym, w cytowanym wyżej rozporządzeniu, terminie.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w świetle obowiązujących przepisów po dniu 31.03.2006 r. dopuszczalna będzie sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach komunikacji miejskiej nie posiadających kas rejestrujących.

Zdaniem Podatnika nie jest dopuszczalne prowadzenie sprzedaży przedmiotowych karnetów bez ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących, korzystał w 2005r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących sprzedaży w pojazdach komunikacji miejskiej karnetów biletowych na przewozy rozkładowe pasażerskie, ujęte w grupowaniu PKWiU 60.21.2. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 242, poz. 2043) dotychczasowe zwolnienie obowiązywało do dnia 31 marca 2006 r.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Mając na uwadze, iż problem poruszony we wniosku Podatnika złożonym w dniu 09.02.2006r. dotyczy stanu faktycznego zaistniałego od dnia 01.04.2006 r. oraz stanu prawnego obowiązującego od tego dnia, to zastosowanie znajdą przepisy wydanego na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy o VAT rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375), określającego m.in. przypadki, dla których stosuje się zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących niektórych czynności, które to rozporządzenie zastąpiło z dniem 1 kwietnia 2006 r. przywołane przez Podatnika rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących.

W myśl § 2 pkt 1 cytowanego wyżej rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2006 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Wśród nich znajdują się ujęte w poz. 6 załącznika w grupowaniu PKWiU ex 60.21.2 "Przewozy miejskie rozkładowe pasażerskie, inne niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny".

W objaśnieniach do załącznika ustawodawca wskazał, że symbol "ex" dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Jak wynika z powyższych przepisów, jeżeli dokonywana przez Podatnika sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach komunikacji miejskiej odpowiada czynności wymienionej w poz.6 załącznika do rozporządzenia, to do dnia 31.12.2006 r. podlega ona zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Ponadto, tut. Organ zwraca uwagę na brzmienie § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, zgodnie z którym w terminach wynikających z § 2, § 3 ust. 2 - 6 oraz § 4 podatnicy są obowiązani rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas rejestrujących, która zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy została zgłoszona przez podatnika do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca podatnicy są obowiązani zastosować do ewidencjonowania kolejne kasy rejestrujące, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania wynikająca z dokonanego przez podatnika zgłoszenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj