Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPDG2/415/428/85/84/06
z 31 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPDG2/415/428/85/84/06
Data
2006.07.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
rozwiązanie
umowa o pracę


Pytanie podatnika
W dniu 23 maja 2006r. złożyła Pani zapytanie w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym odszkodowania otrzymanego przez Panią od byłego pracodawcy (w wyniku ugody sądowej) z tytułu rozwiaznia umowy o pracę z uwagi na likwidację stanowiska pracy.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a, art.216 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. m 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.)
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany po rozpatrzeniu wniosku z 23.05.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Stronę.


U Z A S A D N I E N I E


W dniu 23 maja 2006r. złożyła Pani zapytanie w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym odszkodowania otrzymanego przez Panią od byłego pracodawcy w wyniku zawarcia ugody sądowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że była Pani pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracodawca wypowiedział Pani umowę o prace skracając okres wypowiedzenia do jednego miesiąca - zgodnie z przepisem art. 36 § 1 Kodeksu Pracy. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę była likwidacja stanowiska pracy.

Przeciwko byłemu pracodawcy wystąpiła Pani do sądu z powództwem o wypłatę należnego wynagrodzenia /odprawy. W wyniku ugody zawartej przed sądem z byłym pracodawcą uzyskała Pani odszkodowanie w określonej kwocie brutto (wynika to z protokółu sporządzonego z posiedzenia sądu, którego wyciąg załączyła Pani do zapytania).

W złożonym wniosku zapytuje Pani, czy otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.Pani zdaniem odszkodowanie, otrzymane na podstawie ugody, zawartej przed sądem jest zwolnione z opodatkowania.

Przepis art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zawiera katalog przychodów przedmiotowo zwolnionych z opodatkowania.W punkcie 3 ustępu 1 jako wolne od podatku dochodowego wymieniono otrzymane odszkodowania, jeśli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw z wyjątkami wymienionymi pod literami (a-g) tego punktu. Pod literą (g) wskazano jako wyjątek odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pani otrzymała odszkodowanie, do którego miała prawo na mocy przepisu art. 36 § 1 Kodeksu Pracy z dnia 26 czerwca 1974r. ( Dz.U Nr 21, poz. 94 ze zm.). Sąd nie orzekał w sprawie o wysokości odszkodowania, bowiem strony sporu zawarł ugodę, w której wspólnie uzgodniły kwotę odszkodowania.

W ocenie tutejszego organu podatkowego w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 21ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wyłączający z katalogu zwolnień przedmiotowych odszkodowania wynikające z zawartej ugody.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, powyższa interpretacja ta nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej (art. 14b § 2).

Na podstawie art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj