Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I-415/59/06
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-415/59/06
Data
2006.10.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
najem
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy całość przychodów i kosztów z najmu nieruchomości stanowiącej prywatny majątek współwłaścicieli można rozliczyć jako przychód z najmu przez jednego z nich ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r . Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) -uznaje stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 13 września 2006 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, za nieprawidłowe w części dotyczącej sposobu rozliczania w składanej na własne imię deklaracji podatkowej całości przychodów i całości kosztów z najmu wspólnej nieruchomości.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cyt. wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

W myśl przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 13 września 2006 r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa w Pana indywidualnej sprawie.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W posiadanym zaświadczeniu jako przedmiot działalności wyszczególnił Pan między innymi wynajem nieruchomości na własny rachunek. Jest Pan właścicielem nieruchomości przy ul. S. oraz współwłaścicielem wraz z żoną nieruchomości przy ul. B., obejmującej grunty i budynki produkcyjne. Między Panem i żoną od 1996 r. istnieje ustrój rozdzielności majątkowej.

Przychody z najmu nieruchomości przy ul. B. oraz przychody z działalności gospodarczej prowadzonej przy ul. S. traktuje Pan jako odrębne źródła przychodów, prowadząc dla nich oddzielne księgi podatkowe.

W dotychczasowych własnych rozliczeniach podatkowych oddzielnie wykazywał Pan przychody z działalności gospodarczej i oddzielnie 50% przychodów oraz 100 % kosztów z najmu. Małżonka Pana, jako współwłaściciel nieruchomości, rozlicza 50% przychodów z najmu.

Zamierza Pan przejąć rozliczanie 100% przychodów i 100% kosztów z najmu wspólnej nieruchomości w swoich rozliczeniach podatkowych tzn. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz deklaracji podatkowej. Zdaniem Pana, po uzyskaniu pełnomocnictwa od żony do zarządzania i rozliczania pożytków ze wspólnej nieruchomości, będzie Pan mógł, dla ułatwienia rozliczeń, prowadzić jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów dla całego najmu wspólnej nieruchomości, w której wykazane będzie 100% przychodów i 100% kosztów dotyczących najmu oraz ująć te wielkości w deklaracji podatkowej na swoje nazwisko.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji :

Zgodnie z przepisami art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Stosownie do przepisów art. 8 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1) rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,

2) ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

W myśl przepisów art. 8 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba, że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich.

Przepisy art. 10 ust. 1 pkt 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają, iż źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z dyspozycji przepisów art. 24a ust. 1 zacytowanej wyżej ustawy wynika, iż osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględnić w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego podkreślić należy, iż ze względu na istniejący w Pana związku małżeńskim ustrój rozdzielności majątkowej, nie ma Pan możliwości skorzystania z opodatkowania całości dochodu osiągniętego z najmu nieruchomości stanowiącej współwłasność małżonków przez jednego z nich; w tym przypadku przez Pana.

Pełnomocnictwo do zarządu i rozliczania pożytków ze wspólnej nieruchomości udzielone Panu przez małżonkę nie oznacza zmiany stosunków własnościowych pomiędzy współwłaścicielami-małżonkami W. Pomimo zawarcia takiego porozumienia współwłaściciele nieruchomości są obowiązani do ustalania przychodów i kosztów uzyskania przychodów z najmu współwłasności proporcjonalnie do posiadanego udziału we współwłasności, ustalonego w oparciu o dokumenty potwierdzające stosunki własnościowe pomiędzy nimi.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że najem przedmiotowej nieruchomości, wolą Państwa jako jej współwłaścicieli posiadających równe udziały po 50%, został zakwalifikowany jako najem majątku prywatnego, stanowiącego odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Wobec tego nie istnieje obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych dla takiego źródła przychodów. Natomiast istnieje, w opisanym stanie faktycznym, bezwzględny obowiązek ustalenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów u każdego ze współwłaścicieli proporcjonalnie do jego praw w udziale w zysku, to jest po 50%. Tak ustalone przychody i koszty uzyskania przychodów z najmu winny być następnie wykazywane w deklaracjach na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy oraz zeznaniach o wysokości osiągniętego przychodu (poniesionej straty) składanych odrębnie na imię każdego z małżonków.

Wykazywanie 100% przychodów oraz 100% kosztów najmu wspólnej nieruchomości w Pana deklaracjach podatkowych nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj