Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/32/06/TA
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/32/06/TA
Data
2006.11.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
pracownik
utrata prawa do ulgi
wynajem
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy wynajęcie podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na zakwaterowanie pracowników powoduje utratę ulgi budowlanej ( na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego z przeznaczeniem znajdujących się tam lokali na wynajem) określonej w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na zasadach w brzmieniu obowiązującym do końca 2000r.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.10. 2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga p o s t a n o w i ł-uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 09.10.2006r. wystąpił Pan w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii ulgi podatkowej związanej z budową budynku mieszkalnego z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 1999 - 2002 korzystał Pan z ulgi podatkowej, wynikającej z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2001r., z tytułu budowy budynku mieszkalnego z pięcioma lokalami przeznaczonymi na wynajem.

W 2006 roku zamierza Pan wynająć jeden z tych lokali firmie prowadzącej działalność gospodarczą na cele mieszkaniowe, tj. na zakwaterowanie pracowników firmy.Najemcą ma być przedsiębiorca nie mieszczący się w I grupie podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i i darowizn.

Wątpliwości Pana dotyczą tego, czy w opisanym przypadku, nie utraci Pan prawa do ulgi z art. 26 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 26 ust. 10 pkt 1-3 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana zdaniem wynajęcie lokalu nie spowoduje utraty prawa do opisanej powyżej ulgi, ponieważ pomimo wynajęcia lokalu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą, nie nastąpi zmiana przeznaczenia lokalu, gdyż nadal będzie służył celom mieszkalnym.

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2001r. - podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 -30, stanowił dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku.

Za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicielizaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przepis art. 26 ust. 1 pkt 8 został skreślony przez art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 9 listopada 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104) zmieniającej niniejszą ustawę z dniem1 stycznia 2001r.

Jednocześnie w art. 7 ust 12 do 15 wymienionej ustawy z dnia 9 listopada 2000r. w sposób szczegółowy uregulowano zasady korzystania przez podatników z praw nabytych, w tym m.in. z określonej przepisem art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ulgi na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, jak również konsekwencji wynikających z utraty tego prawa.

Art. 26 ust. 10 cytowanej ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2001r. wymienia okoliczności powodujące konieczność wykazania w zeznaniui doliczenia do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal.

Do okoliczności tych należą:

  • zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności, lub
  • wynajęcie budynku albo lokalu mieszkalnego osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
  • dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela.

Zdaniem tut. Organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym, wyżej wymienione okoliczności nie występują, a wynajęcie lokalu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą z przeznaczeniem na cele mieszkalne - na zakwaterowanie pracowników - nie zmienia przeznaczenia lokalu z mieszkalnego na użytkowy, ponieważ lokal ten nadal będzie lokalem mieszkalnym.

O zmianie sposobu przeznaczenia lokalu decyduje zmiana charakteru tego lokalu na skutek dokonanych przeróbek.

W związku z powyższym wynajęcie lokalu w przedstawionej sytuacji nie powoduje utraty prawa do ulgi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj