Interpretacja Prezydenta Miasta Wrocławia
WPO.I.W/IP-3110/8/06
z 25 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WPO.I.W/IP-3110/8/06
Data
2006.08.25



Autor
Prezydent Miasta Wrocławia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
podatek od nieruchomości


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości po stronie posiadacza samoistnego oraz okoliczności dokonania odpowiednich korekt w deklaracjach


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1, § 4 oraz art. 14b § 1, § 2, § 4, § 7 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Organ Podatkowy postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji w sprawie określenia terminu dokonania korekty deklaracji w związku z wyrokiem sądowym nakazującym spółdzielni złożenie oświadczenia woli w sprawie przeniesienia własności lokalu użytkowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu, stwierdzając, iż w myśl postanowień art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.) znajdowanie się przedmiotu opodatkowania w samoistnym posiadaniu, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości po stronie posiadacza samoistnego. Zaistnienie tej okoliczności uzasadnia zatem dokonanie odpowiednich korekt w deklaracjach na podatek od nieruchomości od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku wobec posiadacza samoistnego. W myśl art. 6 ust. 4 cyt. ustawy obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek. W omawianej sprawie obowiązek podatkowy wobec podatnika wygasł z upływem x 2006 r. Złożenie korekt deklaracji będzie zasadne od miesiąca y 2006 r.
UZASADNIENIE
Spółdzielnia X we Wrocławiu w dniu 02.06.2006 r. (data wpływu pisma) złożyła zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji Podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie następnie uzupełniony.
Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu w sprawie nakazał stronie pozwanej Spółdzielni X złożyć oświadczenie woli, iż Spółdzielnia X przenosi na rzecz powodów A i B YY własność lokalu użytkowego i prawo wieczystego użytkowania gruntu.
Z przedstawionych dokumentów (zawiadomienie z dn..2006 r. przesłane przez B YY pod adresem tut. Urzędu Miejskiego) wynika ponadto, że od dnia ogłoszenia wyżej wskazanego wyroku, A i B YY przestali uiszczać (od y 2006 r.) na rzecz Spółdzielni X czynsz od lokalu będącego przedmiotem tego rozstrzygnięcia sądowego.
Treść zawiadomienia wskazuje, że małżonkowie YY pozostają w przekonaniu, iż na podstawie wzmiankowanego wyroku stali się użytkownikami wieczystymi działki gruntu i właścicielami wzniesionego na niej budynku, przy ul. V we Wrocławiu. Uważają zatem, że w związku z tą okolicznością, stali się oni podatnikami podatku od nieruchomości jako posiadacze samoistni.
Należy zwrócić uwagę na istnienie odrębności w przedmiocie powstania obowiązku podatkowego i nabycia własności nieruchomości. Ze złożonych informacji wynika, iż do dnia ogłoszenia wyroku, nieruchomość położona we Wrocławiu przy ul. ...., była w posiadaniu zależnym małżonków YY. Po tej dacie wobec zaprzestania przez małżonków uiszczania czynszu, a także zgłoszenia gotowości uiszczania przez nich podatku od nieruchomości, posiadanie przedmiotowej nieruchomości zmieniło swój charakter – stało się samoistne.
W myśl postanowień art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) znajdowanie się przedmiotu opodatkowania w samoistnym posiadaniu, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości po stronie posiadacza samoistnego. Zaistnienie tej okoliczności uzasadnia zatem dokonanie odpowiednich korekt w deklaracjach na podatek od nieruchomości od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
Inaczej przedstawia się kwestia nabycia własności budynku i prawa użytkowania wieczystego gruntu. Stosownie do postanowień art. 64 K.c prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.
W opiniowanej sprawie mamy do czynienia z takim właśnie orzeczeniem sądu. Nie oznacza to wszakże, iż na podstawie tego orzeczenia sądowego doszło już do przeniesienia prawa własności oznaczonej nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego gruntu. W myśl art. 155 § 1 K.c., do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej, konieczne jest zawarcie pomiędzy zbywcą a nabywcą umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej. Zasada ta ma zastosowanie zarówno wobec rzeczy ruchomych jak i do nieruchomości. Dla osiągnięcia zamierzonego w tym przepisie skutku, koniecznie jest zatem złożenie dwu zgodnych oświadczeń woli – tj. oświadczenia woli zbywcy i oświadczenia woli nabywcy. Wskazany wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu może zatem stanowić jeden ze składników umowy, jaka ma być zawarta pomiędzy stronami. Do zawarcia umowy przeniesienia własności przedmiotowej nieruchomości i związanego z tą nieruchomością prawa użytkowania wieczystego, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia woli przez drugą stronę, oczywiście z zachowaniem wymaganej formy aktu notarialnego.
Tak więc małżonkowie YY, którzy otrzymali prawomocny wyrok stwierdzający obowiązek pozwanej Spółdzielni X do złożenia oświadczenia woli, powinni złożyć własne oświadczenie woli przed notariuszem, który sporządzi akt notarialny stwierdzający zawarcie umowy.
Ponieważ oświadczenie woli drugiej strony jest już zawarte w wyroku, to wyrok ten powinien być w akcie notarialnym opisany a oświadczenie woli przytoczone. Data przeniesienia własności nieruchomości będzie datą sporządzenia stosownego aktu notarialnego.
Odmiennie jednak uregulowana została kwestia dotycząca przeniesienia prawa użytkowania wieczystego. W tym przypadku ze względu na wymogi zawarte w art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r., Nr 261, poz. 2603 ze zm.),do przeniesienia tego prawa w drodze umowy wymagane jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj