Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/AD/415-50/06
z 6 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/AD/415-50/06
Data
2006.11.06



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda pieniężna
opodatkowanie
zwolnienia podatkowe
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy przyznawane i wypłacane w kraju nagrody pieniężnych dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa w Polskim Kontyngencie Wojskowym, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) są wolne od podatku dochodowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez JEDNOSTKĘ WOJSKOWĄ wnioskiem z dnia 07.09.2006r. ( data wpływu 11.09.2006r. ) uzupełnionym pismem z dnia 27.10.2006r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przyznawanych i wypłacanych w kraju nagród pieniężnych dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa w Polskim Kontyngencie Wojskowym, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 07.09.2006r. ( data wpływu 11.09.2006r. ) uzupełnionym pismem z dnia 27.10.2006r. JEDNOSTKA WOJSKOWA zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedmiotowe nagrody wypłacane są z funduszu Ministra Obrony Narodowej. Przyznana przez Ministra Obrony Narodowej nagroda pieniężna wyróżniającym się żołnierzom pełniącym służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych wypłacana jest w jednostce wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę. Od wypłaconej nagrody jednostka wojskowa potrąciła podatek dochodowy od osób fizycznych, jak twierdzi z uwagi na fakt iż w przepisach prawa podatkowego brak jest zwolnienia przedmiotowego dotyczącego tej należności.

Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie czy do przyznawanych i wypłacanych w kraju nagród pieniężnych dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa w Polskim Kontyngencie Wojskowym na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 kwietnia 2004r. w sprawie warunków przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom zawodowym ( Dz. U. Nr 122, poz.1274 ) mają zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 83 dotyczące zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy, przyznawane i wypłacane w kraju nagrody pieniężnych dla żołnierzy pełniących służbę poza granicami państwa w Polskim Kontyngencie Wojskowym, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) są wolne od podatku dochodowego, ponieważ jest to nagroda wypłacana jako wyróżnienie dla żołnierzy pełniących służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych.

Stosownie do zapisów art.21 ust.1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) wolne od podatku dochodowego są należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, pracownikom jednostek Wojskowych, jednostek policyjnych i jednostek organizacyjnych Straży Granicznej użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom, organizowania i kontroli ruchu granicznego, organizowania ochrony granicy państwowej lub zapewnienia bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej, a także należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych; zwolnienie nie ma zastosowania do wynagrodzeń za pracę oraz uposażeń i innych należności pieniężnych przysługujących z tytułu pełnienia służby na ostatnio zajmowanym w kraju stanowisku służbowym.W celu zastosowania przedmiotowego zwolnienia niezbędne jest łącznie spełnienie dwóch warunków:

  • wypłacone należności pieniężne muszą pozostać w bezpośrednim związku z użyciem wymienionych w tym przepisie osób poza granicami państwa,
  • należności te muszą wynikać z celów określonych w zwolnieniu.

W świetle powyższego zwolnienie określone w art. 21 ust.1 pkt 83 ustawy, nie ma zastosowania do wynagrodzeń ( uposażeń ) policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych wynikających ze stosunku służbowego lub stosunku pracy. Zgodnie bowiem z odrębnymi przepisami osoby skierowane za granicę np. w celu udziału w konflikcie zbrojnym przez cały okres pełnienia służby poza granicami państwa zachowują prawo do wynagrodzenia ( uposażenia i innych należności pieniężnych ) przysługującego im z tytułu pełnienia dotychczasowych obowiązków w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na ich wysokość. W odniesieniu do tych przychodów ma zastosowanie przepis art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji świadczenia te podlegają opodatkowaniu w wysokości i na zasadach określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wolne od podatku są natomiast dodatkowe świadczenia, przysługujące żołnierzom w związku z użyciem ( wyznaczeniem ) ich np. do jednostek biorących udział w konflikcie zbrojnym, misji pokojowej czy akcji zapobieżenia aktom terroru. Zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegają należności pieniężne określone w § 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2004r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa ( Dz. U. Nr 162, poz.1698 z późn. zm. ). Zgodnie z art. 84 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003 roku o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych ( Dz. U. Nr 179, poz.1750 ze zm. ) żołnierzom zawodowym mogą być przyznane nagrody, w szczególności w związku z przejawianiem inicjatywy w służbie albo wykonywaniem zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, w tym poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych. Przedmiotowe nagrody przyznane są z funduszu nagród utworzonego na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2004 roku w sprawie zasad tworzenia i wysokości funduszu na nagrody i zapomogi dla żołnierzy zawodowych ( Dz. U. Nr 118, poz.1241 ), które obowiązuje od dnia 1 lipca 2004r. Powyższe regulacje odnoszą się również do pozostałych żołnierzy.

Wynika to bowiem z postanowień art.10 ust.2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa ( Dz. U. Nr 162, poz.1117 ze zm. ). Z przepisu tego wynika, że w stosunku do żołnierzy pełniących służbę w jednostkach wojskowych w sprawach nie uregulowanych w powołanej ustawie mają zastosowanie przepisy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Skoro, zatem przyznawana i wypłacana w kraju nagroda pieniężna pozostaje w bezpośrednim związku z użyciem wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) osób poza granicami państwa i należność ta wynika z celów określonych w tym zwolnieniu podatkowym, to stwierdzić należy, że przyznana żołnierzom nagroda pieniężna z funduszu Ministra Obrony Narodowej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Biorąc pod uwagę powyższe wyjaśnienia należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj