Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
DF/415-21/06
z 7 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-21/06
Data
2006.06.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
internet
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania przychodów
przychód z działalności gospodarczej
usługi informatyczne


Pytanie podatnika
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług internetowych


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 r. Dz.U.Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) z dnia 27.04.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W dniu 27.04.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pana (...) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym otrzymanej zapłaty za wyświetlanie reklamy.

..... jest programem pozwalającym właścicielom stron internetowych na wyświetlanie reklamy. Firma płaci podatnikowi za ważne "kliknięcie" w reklamy umieszczone na jego stronach internetowych. Podatnik otrzymuje zapłatę w formie czeku imiennego wystawionego przez firmę. Czek zostaje przesłany pocztą.

Od 01.06.2006 r. podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej między innymi w zakresie informatyki, przetwarzania danych, oprogramowania.

Pytanie podatnika

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:

  1. Jaką datę przyjmuje się jako datę uzyskania przychodu z tytułu reklamy:
    - datę widniejącą na czeku,
    - datę otrzymania czeku listownie,
    - datę realizacji czeku przez bank.
  2. W jaki sposób dokumentować otrzymany przychód.

Stanowisko podatnika

Zdaniem podatnika datą uzyskania przychodu będzie dzień otrzymania czeku listownie. Podstawą zapisu w księdze będzie wystawiony przez podatnika dowód wewnętrzny.

Ocena stanu prawnego

Przepisy zawarte w art.14 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) określają, że za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust.1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art.14 ust.1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.1, uważa się, z zastrzeżeniem ust.1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wskazać należy, że datą powstania przychodu z tytułu reklamy firmy będzie ostatni dzień miesiąca, w którym otrzymano zapłatę za wykonane świadczenia tj. otrzymano czek.

Jednocześnie zgodnie z art.14 ust.1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Uzyskany przychód w walucie obcej należy więc przeliczyć na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu (otrzymania czeku) ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Natomiast jeżeli po realizacji czeku w banku wystąpi różnica to przychód odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnicę wynikającą z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik.

Zgodnie z § 19 ust.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U.z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie faktur, a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Świadczone usługi nie są dokumentowane wystawioną przez podatnika fakturą, wobec tego na koniec dnia, w którym uzyskano przychód (otrzymano czek) należy wystawić dowód wewnętrzny i wykazać wartość przychodu.

Wystawiony dowód wewnętrzny stanowi podstawę do dokonania wpisu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj