Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/23/06/DD
z 3 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/23/06/DD
Data
2006.10.03



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek naliczony
rata leasingowa
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT niestanowiący podatku naliczonego zgodnie z brzmieniem art.86 ust.7 ustawy o VAT dotyczącej usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy leasingu jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


W przedmiotowym wniosku zapytujący przedstawił następujący stan faktyczny:

W dniu 14 czerwca 2004r. wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem był samochód osobowy Ford Focus. Umowa została zawarta na okres 37 miesięcy. Miesięczne raty leasingowe + 22% podatku VAT są przez niego uiszczane na podstawie stosownych faktur VAT.

Zgodnie z art.86 ust.7 ustawy o podatku o towarów i usług 50% kwoty podatku VAT wynikającej z faktury VAT podatnik odliczał od podatku należnego, a pozostałe 50% kwoty podatku, jako niestanowiącej podatku naliczonego nie księgował do kosztów uzyskania przychodów. Po odliczeniu całej kwoty podatku równej 5.000zł również nie księgował w koszty uzyskania przychodów podatku VAT zawartego w fakturach dotyczących rat leasingowych.

Przy tak określonym stanie faktycznym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy podatek VAT niestanowiący podatku naliczonego zgodnie z brzmieniem art.86 ust.7 ustawy o VAT dotyczącej usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy leasingu jest kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art.86 ust.7 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym w 2004r. kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu stanowi tylko 50% kwoty podatku VAT od rat leasingowych, ale nie więcej niż 5.000zł. Natomiast kwotypodatku VAT wynikające z faktur w części przekraczającej 50% i stanowiące nadwyżkę ponad 5.000zł są kosztem uzyskania przychodów, ponieważ wydatek ponoszony na samochód będący przedmiotem umowy leasingu ma bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a jego poniesienie ma bezpośredni wpływ na osiągnięcie przychodu.

W przedmiotowym zakresie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art.22 ust.1 ustawy z dnia 6 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), dalej: updf, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Co do zasady, w myśl art.23 ust.1 pkt 43 updf, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na podatek od towarów i usług.

Od tej generalnej reguły ustawodawca wprowadził jednak wyjątki.

Stosownie o art.23 ust.1 pkt 43 lit. "a" updf jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony:- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Jak wynika z powołanego przepisu kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy tego podatku.

W myśl art.86 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004r., w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, na podstawie m.in. umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000 zł.

Podkreślić jednak należy, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów ww. części podatku od towarów i usług zależy nie tylko od faktu, że naliczony podatek nie podlega odliczeniu na mocy ustawy o podatku od towarów i usług, ale również od tego, czy wydatek, przy którym naliczony został ten podatek, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi koszt uzyskania przychodów tj. będzie istniał związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu.

Reasumując, należy stwierdzić, iż podatek od towarów i usług zawarty w opłatach leasingowych dotyczących wykorzystywanego w działalności gospodarczej samochodu osobowego Ford Focus w części, która zgodnie z przepisem art.86 ust.7 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, jest kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że ponoszone opłaty leasingowe mają wpływ na funkcjonowanie źródła przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj