Interpretacja Prezydenta Miasta Łodzi
Fn.I.0550/6b/06
z 26 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.I.0550/6b/06
Data
2006.10.26



Autor
Prezydent Miasta Łodzi


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
droga wewnętrzna
opodatkowanie
pas drogowy
przedmiot opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości latarnie oświetleniowe będące budowlami, znajdujące się w pasach drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych oraz usytuowane w parkach ?


Prezydent Miasta Łodzi działając na podstawie art. 14 a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) po rozpatrzeniu pkt 4 wniosku zakładu l.dz. 24653 dnia 30 czerwca 2006 r. (uzupełnionego pismem z dnia 14 września 2006 r. L.dz. 33150) o udzielenie interpretacji o stosowaniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, postanawia uznać w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego w pkt 4 wniosku, stanowisko podatnika dotyczące zastosowania przepisów podatkowych za:
1. właściwe w odniesieniu do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości latarni oświetleniowych znajdujących się w pasach drogowych dróg publicznych,
2. niewłaściwe w odniesieniu do wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości latarni oświetleniowych znajdujących się w pasach drogowych dróg wewnętrznych,
3. właściwe w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od nieruchomości latarni oświetleniowych usytuowanych w parkach.
1. Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:
Zakład posiada w swoim majątku budowle - latarnie oświetleniowe, które usytuowane są w pasach drogowych dróg zarówno publicznych jak i dróg wewnętrznych (drogi w osiedlach mieszkaniowych, dojazdowe do obiektów użytkowanych przez przedsiębiorców, place przed dworcami oraz pętle autobusowe), a także latarnie usytuowane w parkach.
2. Pytanie podatnika:
1. Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości latarnie oświetleniowe będące budowlami, znajdujące się w pasach drogowych dróg publicznych i dróg wewnętrznych oraz usytuowane w parkach ?
3.Stanowisko podatnika:
Bez względu na to, czy latarnie oświetleniowe znajdują się w pasie drogowym drogi publicznej, czy drogi wewnętrznej, nie podlegają podatkowi od nieruchomości, bo służą zabezpieczeniu ruchu (art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy). Natomiast latarnie znajdujące się w parkach podlegają podatkowi od nieruchomości, bo pomimo, że służą zabezpieczeniu ruchu nie znajdują się w pasie drogowym.
4. Ocena prawna stanowiska podatnika:
Stanowisko podatnika jest zgodne z prawem w części dotyczącej wyłączenia z opodatkowania latarni oświetleniowych znajdujących się w pasach drogowych dróg publicznych. Natomiast jest niezgodne w części dotyczącej dróg wewnętrznych. Również zgodne z prawem jest stanowisko podatnika stwierdzające, że latarnie w parkach podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu.
Należy podkreślić, że zgodnie z doktryną i orzecznictwem prawa podatkowego przepisy dotyczące ulg i zwolnień powinny być interpretowane ściśle. Powyższe oznacza, iż z zakresu obowiązku podatkowego mogą być wyłączone tylko te przedmioty opodatkowania, które zostały określone w obowiązujących przepisach prawa. Nie można tego rodzaju regulacji traktować rozszerzająco, w oderwaniu od wykładni funkcjonalnej i celowościowej przepisów podatkowych.
Przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nie zawierają definicji pasa drogowego, drogi czy obiektu budowlanego związanego z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Nie definiują tych pojęć także ogólne przepisy prawa podatkowego. Dlatego też, zgodnie z systematyką prawa, znaczenia pojęć które nie zostały zdefiniowane w ustawie podatkowej, należy szukać w innych aktach prawnych rangi ustawowej.
Definicje "pasa drogowego" oraz "drogi" zostały określone w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.).
Zgodnie z art. 4 pkt 1 i pkt 2 cytowanej ustawy pasem drogowym jest wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego nawierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą, natomiast droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiąca całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenie ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym.
Wprowadzenie określeń "pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu" jest właściwe dla drogi publicznej, ponieważ drogi inne niż publiczne nie wymagają posiadania infrastruktury związanej z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą tego ruchu.
Pierwszym warunkiem, jaki muszą spełniać tego rodzaju obiekty budowlane, jest położenie w ciągu pasa drogowego drogi publicznej (wynika to z definicji drogi zawartej w art. 1 ustawy o drogach publicznych).
Drugim warunkiem jest powiązanie tych obiektów z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. W rozporządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430) urządzenia oświetleniowe zostały zaliczone do wyposażenia technicznego dróg. W § 109 tego rozporządzenia przewidziano, że droga powinna być oświetlona ze względów bezpieczeństwa ruchu i określono miejsca, w których względy bezpieczeństwa ruchu drogowego wymagają oświetlenia.
Z powyższych uregulowań wynika, że budowle oświetlenia dróg publicznych stanowią element składowy drogi jako urządzenie techniczne służące bezpieczeństwu ruchu na drogach a zatem zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Natomiast z opodatkowania podatkiem od nieruchomości nie mogą być wyłączone latarnie oświetleniowe dróg wewnętrznych jak również latarnie znajdujące się w parkach.
5. Stanowisko organu podatkowego:
Skoro określenie "pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu" jest właściwe dla drogi publicznej, ponieważ drogi inne niż publiczne nie wymagają posiadania infrastruktury związanej z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą tego ruchu, to w przypadku gdy latarnie oświetleniowe znajdują się w pasach drogowych dróg wewnętrznych podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, natomiast znajdujące się w pasach drogowych dróg publicznych podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości stosownie do art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Ponieważ przepis art. 2 ust. 3 pkt 4 ww. ustawy nie ma zastosowania do obiektów budowlanych położonych poza pasem drogowym, latarnie znajdujące się w parkach podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.
Wobec powyższego postanowiono, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj