Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Lubelskim
PD/415-30/2006
z 7 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-30/2006
Data
2006.11.07



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Lubelskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
darowizna
przedsiębiorstwa
remanent likwidacyjny


Pytanie podatnika
W wyniku przekazania firmy w formie darowizny nie powstanie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego - w momencie likwidacji działalności nie będzie już w niej żadnych składników majątkowych i remanent wyniesie zero.


POSTANOWIENIE
w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 11.10.2006r i dokonaniu oceny prawnej; orzeka w następujący sposób:
stanowisko jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Przepis art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) zobowiązuje, stosownie do swojej właściwości organy podatkowe do udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników, płatników lub inkasentów, w których nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa i postępowanie przed sądem administracyjnym na ich pisemny wniosek. Stosownie zaś do przepisu art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia.
W dniu 11.10.2006r zwrócono się do tutejszego organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego; Prowadzona jest działaność gospodarcza: Działalność rachunkowo - księgowa, PKD 7412Z, opodatkowana na zasadach ogólnych wg stawki liniowej 19%. W prowadzonej działalności wykorzystywane są składniki majątkowe, w tym stanowiące środki trwałe przedsiębiorstwa: samochód ciężarowy Skoda Octavia, zestawy komputerowe, drukarka, szafki, biurka. Działalność prowadzona jest na podstawie zawartych umów z klientami i polega na prowadzeniu na ich rzecz podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, ewidencji towarzyszących, ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług, wraz ze sporządzaniem odpowiednich w tym zakresie deklaracji, jak również rozliczeń do ZUS. Obecnie Podatnik zamierza w formie darowizny przekazać cały majątek przedsiębiorstwa synowi lub żonie, ewentualnie obojgu po połowie, a następnie dokonać likwidacji prowadzonej działalności. W piśmie przedstawiono stanowisko, z którego wynika, że w wyniku przekazania firmy w formie darowizny nie powstanie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego - w momencie likwidacji działalności nie będzie już w niej żadnych składników majątkowych i remanent wyniesie zero.

Mając na względzie treść przepisu art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, przepisów art. 24 ust 3, art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn.tekst Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz przepisów § 27 ust. 1, ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Obowiązek związany z remanentem likwidacyjnym nakłada na podatników przepis § 27 ust. 1 cytowanego rozporządzenia oraz art. 24 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, podatnicy są obowiązani do sporządzenia spisu z natury, którym objąć należy również wyposażenie a dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, matriałów(surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu. Nie ustala się natomiast dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
Jak wynika z powyższego, podatnik na dzień likwidacji ma zawsze obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego, jednak nie zawsze będzie on podlegał opodatkowaniu. Dochód ustalony z remanentu likwidacyjnego podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 10%. Zgodnie z art. 44 ust. 4 wyżej powołanej ustawy, podatek od dochodu z likwidacji działalności gospodarczej jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest obowiązany dołączyć do deklaracji PIT-5 spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nie będących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu, a także załącznik PIT-5/X " Informacja o należnym zryczałtowanym podatku dochodowym". W świetle opisanego stanu faktycznego i prawnego należy stwierdzi, że podatnik jest zobowiązany do sporządzenia remanentu na dzień likwidacji działalności gospodarczej.W niniejszej sprawie nie występują przesłanki, o których mowa w art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powodujące brak obowiązku ustalenia dochodu na dzień likwidacji jednakże wartość remanentu likwidacyjnego będzie wynosić "0" - nie wystąpi zryczałtowany podatek dochodowy.
Niniejsza interpretacja:
dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku jak wyżej i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, nie jest wiążąca dla podatnika,płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj