Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/76/06
z 26 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/76/06
Data
2006.09.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
informacja imienna
płatnik
zagraniczna osoba fizyczna


Pytanie podatnika
Czy należy osobom zagranicznym, które na terenie naszego kraju wykonały prace badawcze w ramach projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej wystawić informacje IFT-1/IFT-1R i wykazać w nich tylko dochody nie podlegające opodatkowaniu w Polsce?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku, który wpłynął do tut. organu dnia 21 lipca 2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko, nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Instytut wypłaca honoraria osobom zagranicznym, które na terenie naszego kraju wykonały prace badawcze w ramach projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej. Honoraria te są zwolnione od opodatkowania zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Pytanie płatnika w tym zakresie brzmi następująco: czy należy tym osobom wystawić informacje IFT-1/IFT-1R i wykazać w nich tylko dochody nie podlegające opodatkowaniu w Polsce.
Zdaniem Instytutu w przypadku opisanym we wniosku nie należy wystawiać informacji IFT-1/IFT-1R.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.), w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy są obowiązani przesłać podatnikom nie mającym w Polsce miejsca zamieszkania oraz Urzędom Skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości przychodu IFT-1R, również gdy płatnik sporządzał i przekazywał informacje IFT-1 na wniosek podatnika, zgodnie z ust. 4.
Ustęp 6 tego samego artykułu stanowi natomiast, że informacje, o których mowa w powyższym przepisie, płatnicy sporządzają i przekazują również, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązani do poboru podatku zgodnie z art. 29-30a.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że od wynagrodzeń z tytułu zawieranych umów o dzieło, wypłacanych osobom nie mającym w Polsce miejsca zamieszkania, Instytut jako płatnik nie ma obowiązku poboru podatku. Zdaniem płatnika wynagrodzenia te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym, że są należne za wykonane prace badawcze w ramach projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.
Wobec powyższego płatnik winien zastosować się do przytoczonego wyżej ust. 6 art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzić i przekazać imienne informacje IFT-1R osobom nie mającym miejsca zamieszkania w Polsce oraz Urzędom Skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, wykazując w nich dochód z tytułu otrzymanych honorariów jako zwolniony z opodatkowania.
W dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed Sądem Administracyjnym w sprawie, której dotyczyło zapytanie.

"Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5".

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj