Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443-68/05/MG
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-68/05/MG
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do dostawy koszy okolicznościowych wraz ze słodyczami?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika bez znaku z dnia 02.10.2005 r. (data wpływu: 03.11.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem bez znaku z dnia 02.10.2005 r. Podatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego w przedmiotowym wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej słodyczy. W celu zwiększenia obrotu Podatnik rozpoczął sprzedaż koszy okolicznościowych ze słodyczami. Podatnik podaje, że słodycze w większości opodatkowane są stawką 22%, natomiast kosze stawką VAT w wysokości 7%.
Zapytanie Podatnika dotyczy zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT przy sprzedaży koszy wraz ze słodyczami.
Podatnik przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż koszy wraz ze słodyczami opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z dnia 5 kwietnia 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej w treści "ustawą" - przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Również usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3 ustawy).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 41 ust. 1 ustawy - stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy.
Z cytowanych przepisów wynika, że przyporządkowanie odpowiedniej stawki podatku VAT na dostawę danego towaru jest uzależnione od klasyfikacji statystycznej danego towaru. Wskazać należy, iż w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nie wyodrębnia się wyrobu pod nazwą "zestaw" składający się ze słodyczy i kosza, dla którego można zastosować jeden symbol PKWiU i w konsekwencji jedną stawkę podatku.
Przedstawiony we wniosku stan faktyczny pozwala stwierdzić, że przedmiotem dostawy jest towar podstawowy czyli słodycze oraz towar dodatkowy - kosz okolicznościowy. Między przedmiotowymi towarami nie istnieje nierozerwalny związek, gdyż możliwa jest dostawa zarówno samych słodyczy, jak też koszy okolicznościowych.
W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście stwierdza, że dostawa słodyczy wraz z koszami okolicznościowymi na terytorium kraju stanowi dostawę dwóch odrębnych towarów, opodatkowaną stawką właściwą dla tych towarów.
Zatem przedstawione przez Podatnika w piśmie stanowisko jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj