Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/4111/415-86/06/JS
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/4111/415-86/06/JS
Data
2006.07.04



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
Luksemburg
miejsce zamieszkania
odsetki od depozytów bankowych
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy uzyskany dochód z tytułu odsetek od oszczędności przechowywanych w banku luksemburskim jest objęty podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz na jakim formularzu winna Pani złożyć zeznanie podatkowe?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art.14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U.z 2005r. nr.8 poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.04.2006r. ( wpływ do tutejszego organu podatkowego w dn. 14.04.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko Pani podane we wniosku jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Stan faktyczny we wniosku jest następujący:


Od 1 maja 2004r. jest Pani sędzią Sądu Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich Luksemburgu. Pani kadencja jest 6 letnia. Praca na tym stanowisku wymaga stałego pobytu w Luksemburgu. Otrzymywane przez Panią wynagrodzenie jest wolne od podatku na podstawie art.21 ust.1 pkt.46a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do postanowień protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, które mają zastosowanie do sędziów Sądu Pierwszej Instancji, " urzędnicy i inni pracownicy Wspólnot objęci są podatkiem na rzecz wspólnot od dochodów ,wynagrodzeń i dodatków wypłacanych przez wspólnoty. Są oni zwolnieni z krajowych podatków od dochodów, wynagrodzeń i dodatków wypłacanych przez Wspólnoty".

Oszczędności przechowuje Pani w miejscowym banku w Luksemburgu.Od oszczędności wypłacane są Pani odsetki.Do końca 2005r. odsetki od oszczędności nie były w Luksemburgu opodatkowane, podatek wprowadzony został z początkiem 2006r. i wynosi 10%.W Luksemburgu mieszka Pani i pracuje od 2006r., posiada Pani również w Luksemburgu ubezpieczenie zdrowotne.Od maja 2004r. była Pani w Polsce 3 razy ( każdorazowo kilka dni).W Warszawie posiada Pani kilka nieruchomości, za które płaci Pani podatki oraz uiszcza inne opłaty. Nieruchomości te nie są wynajęte., stoją puste.Posiada Pani rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku .

Nadal jest Pani zameldowana w Warszawie, nie posiada Pani rodziny w Polsce oraz w Luksemburgu.Za lata 2004-2005 złożyła Pani zeznania podatkowe.

Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Pani zdaniem , wobec tego, że mieszka Pani i pracuje w Luksemburgu i tu znajduje się Pani ośrodek interesów życiowych, tu też stale Pani przebywa, to miejsce zamieszkania znajduje się w Luksemburgu.Skoro Pani miejscem zamieszkania jest Luksemburg, a nie Polska i w Luksemburgu powstają wypłacane Pani odsetki, to nie podlegają one opodatkowaniu w Polsce.


Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art.3 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t.Dz. U. Z 2000r. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskie, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy).

Nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oparto przede wszystkim na tzw. zasadzie rezydencji, czyli uzależniono go od miejsca zamieszkania osoby fizycznej.Obowiązek ten polega na tym, że osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium RP jest opodatkowana od całości swych dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Do końca 2002r. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegały również osoby fizyczne, których pobyt czasowy w Polsce trwał w danym roku podatkowym dłużej niż 183 dni. Obowiązkiem podatkowym są objęte zarówno dochody uzyskiwane z krajowych źródeł przychodów, jak i zagranicznych źródeł przychodów.

Miejsce zamieszkania osoby fizycznej nie ma swej legalnej definicji ani w ustawie, ani w art..17 § 1 Ordynacji podatkowej. Na tle interpretacji poprzednio stosowanego do spraw podatkowych art.21 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2000r. nr.98, poz.1071 z późn.zm.), regulującego ustalenie właściwości miejscowej, utrwaliła się w doktrynie i w orzecznictwie sądowym teza, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce jej faktycznego przebywania z zamiarem trwałego pobytu. Istnieje przy tym domniemanie, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce jej faktycznego przebywania z zamiarem trwałego pobytu.Istnieje przy tym domniemanie, iż osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w miejscowości, w której jest zameldowana na pobyt stały lub okresowy.Do ustalenia miejsca zamieszkania ( pobytu) osoby fizycznej w sferze prawa publicznego należy stosować postanowienia ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych ( Dz.U. Nr.32 poz.174 z późn.zm.). Według art.6 ust.1 powyższej ustawy pobytem stałym jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Wobec braku w polskim prawie podatkowym definicji legalnej " miejsca zamieszkania osoby fizycznej" oraz w związku z tym, iż nie powinno się utożsamiać miejsca zamieszkania z miejscem zameldowania na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności ( zameldowanie czyni jedynie prawdopodobnym przypuszczenie, iż w miejscowości zameldowania osoba fizyczna ma także miejsce zamieszkania) - celowe jest przy określeniu tego pojęcia posłużenie się wykładnią systemową.

Rozdział II księgi 1 k.c. zatytułowany jest " miejsce zamieszkania" i w art. 25-28 zdefiniowane są podstawowe kategorie, które można odpowiednio zastosować w prawie publicznym.

W świetle art. 25 k.c. o miejscu zamieszkania decydują dwa czynniki: zewnętrzny- (faktyczne przebywanie, corpus) i wewnętrzny- ( zamiar stałego pobytu, animus manondi) wystepujące i trwające łącznie. Odpadnięcie jednej z tych przesłanek powoduje utratę dotychczasowego miejsca zamieszkania bez uzyskania nowego.

Faktyczna przerwa w przebywaniu w miejscu zamieszkania spowodowana np. pracą nie pozbawia danej osoby miejsca zamieszkania.Zgodnie z regułą zawartą w art.28 k.c. osoba fizyczna może mieć jedno miejsce zamieszkania.Czy pobyt ma charakter stały, czy czasowy będą decydować wszelkie okoliczności temu towarzyszące, np. sprzedaż posiadanego majątku, wymeldowanie się z dotychczasowego miejsca zamieszkania.O zmianie miejsca zamieszkania może też świadczyć dokonanie aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym.

W związku z powyższym organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska, iż miejscem zamieszkania Pani jest Luksemburg i w związku z tym do Pani nie ma zastosowania art.3 ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący ograniczonego obowiązku podatkowego. co ponadto potwierdza fakt złożenia zeznań podatkowych zarówno za 2004r jak i 2005r. w tutejszym organie podatkowym.

W konsekwencji dochód uzyskany z odsetek od wkładów oszczędnościowych zgromadzonych w banku w Luksemburgu będzie opodatkowany również w Polsce na zasadach określonych w art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.30a ust.1 pkt.3 w/w ustawy od uzyskanych dochodów ( przychodów ) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą pobiera się 19% zryczałtowanego podatku dochodowego.

W myśl art.30a ust.9 podatnicy, o których mowa w art.3 ust.1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody ( dochody) określone w ust.1 pkt.1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust.1, od tych przychodów (dochodów ), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów ( dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%

Stosownie do art.30a ust.11 w/w ustawy kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów ( dochodów), o których mowa w ust.1 pkt.1-5 uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą, o których mowa w ust.9 i 10, podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust.1 lub ust.1a, tj na druku PIT-37.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj