Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421AV/443-554/Dec/DL/06
z 6 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421AV/443-554/Dec/DL/06
Data
2006.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
spadkobiercy


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż majątku firmy zmarłego podatnika przez jego spadkobierców podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Jak wynika z treści wniosku, który wpłynął w dn. 07.04.2006r. do tut. Organu podatkowego, jest Pani, wraz z dziećmi, prawomocną spadkobierczynią zmarłego w dn.16.04.2005r. męża, który prowadził samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i drogowych. Po śmierci męża działalność gospodarcza została wykreślona z ewidencji działalności gospodarczej, gdyż żaden ze spadkobierców nie przejął firmy i nie kontynuuje działalności prowadzonej przez spadkodawcę. W związku z powyższym zwraca się Pani z prośbą o potwierdzenie prezentowanego we wniosku stanowiska, iż sprzedaż przez spadkobierców ruchomego majątku firmy po upływie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia Sądu o nabyciu spadku nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Analizując przedstawione informacje, zawarte w złożonym wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Pani zmarły mąż prowadził samodzielnie działalność gospodarczą, będąc podatnikiem podatku od towarów i usług. Śmierć podatnika jest jedną z form zakończenia bytu prawnego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a więc również zakończeniem występowania podmiotu w obrocie gospodarczym w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Regulacje ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.), nie precyzują wprost skutków prawnych związanych ze śmiercią podatnika podatku VAT. Jedynym przepisem odnoszącym się wprost do sytuacji śmierci podatnika prowadzącego jednoosobowo działalność gospodarczą jest art. 96 ust. 7 cytowanej ustawy, w myśl którego zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny. W związku z powyższym następca prawny zmarłego podatnika jest zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z, na podstawie którego nastąpi wykreślenie podmiotu z rejestru podatników VAT.

W celu wyjaśnienia czy sprzedaż ruchomego majątku firmy odziedziczonego w spadku będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT należy odnieść się do regulacji zawartych w art. 15 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem z brzmienia przywołanych przepisów wynika, że aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności w sposób częstotliwy a wykorzystane w tym celu towary (usługi) zostały nabyte w celu spożytkowania ich przy tej czynności.

Ponadto podmiot wykonujący te czynności powinien występować w charakterze podatnika, czyli w przypadku sprzedaży towarów, zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 2 powołanej wyżej ustawy jako handlowiec. Z informacji zawartych we wniosku nie wynika zamiar dalszego kontynuowania tego rodzaju czynności a celem nabycia towarów nie była chęć ich zbycia (spadek czyli zdarzenie losowe).

Dlatego mając na uwadze powyższe regulacje oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza, iż przedmiotowa sprzedaż majątku firmy nabytego w drodze spadku nie będzie posiadała znamion prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż w zamiarze jest czynnością jednorazową. Tak więc sprzedając majątek firmy nie wystąpi Pani w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, w związku z czym czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem bez względu na to w jakim okresie czasu od uprawomocnienia się postanowienia Sądu o nabyciu spadku będzie miała miejsce.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj