Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-103/06/MZ
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-103/06/MZ
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
dostawa towarów
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy właściwe jest rozliczanie dla potrzeb podatku od towarów i usług otrzymanych środków pieniężnych jako depozytu pieniężnego w momencie zawarcia umowy kupna sprzedaży, a nie w momencie jego otrzymania.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.05.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza że wyrażone we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 17.05.2006r. uzupełnionym w dniu 01.06.2006r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii stosowania depozytu nie podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako formy przyjmowania i rozliczania wpłat wnoszonych przez klientów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów kolekcjonerskich (monet i banknotów), otrzymując należności od klientów w kilku formach: gotówkowej przy sprzedaży bezpośredniej, przelewu bankowego, za pobraniem oraz "wpływy na zasadzie depozytu". Depozyt pieniężny wpłacają klienci, którzy zamawiają monety w systemie abonamentowym, nie znając cen i dopiero w chwili zawarcia umowy kupna-sprzedaży odpowiednia kwota zostaje rozliczona i zarejestrowana na kasie fiskalnej.

Strona zwraca się z zapytaniem czy właściwe jest rozliczanie dla potrzeb podatku od towarów i usług otrzymanych środków pieniężnych jako depozytu pieniężnego w momencie zawarcia umowy kupna sprzedaży, a nie w momencie jego otrzymania.

Zdaniem wnioskodawcy, najlepszym sposobem rejestrowania i rozliczania wpłat klientów jest zastosowanie depozytu, który nie powoduje powstania obowiązku w podatku od towarów i usług w momentcie otrzymania, ale w momencie zawarcia umowy kupna sprzedaży, gdyż otrzymanie kwoty w formie depozytu pieniężnego nie wyczerpuje znamion "art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku VAT". Strona podnosi, że depozyt pieniężny, który otrzymuje jest własnością klienta i może on dysponować swoją gotówką w każdej chwili, włącznie z wycofaniem gotówki bez realizacji zamówienia. Ponadto Strona wskazuje, że w momencie przyjmowania pieniędzy nie jest w stanie wyliczyć prawidłowo kwoty podatku VAT należnej od marży, gdyż nie zna ceny zakupu.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Regulacja zawarta w przepisie art. 19 ust. 11, mylnie wskazanym przez wnioskodawcę art. 19 ust 1 pkt 11, normuje moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymania części należności, w szczególności: przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty przed wydaniem towaru - obowiązek powstaje z chwilą jej otrzymania. Zatem jeżeli podatnik otrzymał środki pieniężne (zaliczkę) na poczet dostawy towarów handlowych, niewłaściwie nazwane "depozytem" powstał u niego obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usłg, a zatem jest obowiązany do zaewidencjonowania kwoty w części jaką otrzymał i odprowadzenia podatku VAT ze stawką właściwą dla towaru którego dotyczy, a jeżeli nie jest to możliwe, ze stawką podstawową z możliwością ewentualnej korekty podatku VAT w okresie faktycznej dostawy towaru.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj