Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IA/2/415-9/255a/118/06/TR
z 16 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IA/2/415-9/255a/118/06/TR
Data
2006.11.16



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dział spadku
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności
zryczałtowany podatek dochodowy
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia w 2006r. nieruchomości nabytej na zasadzie współwłasności w udziale 1/2 części w 1987r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego, zaś na wyłączną własność w 2004r. na podstawie umowy o częściowe zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) i tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym?


STAN FAKTYCZNY

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 17.03.1987r. mocą aktu notarialnego - umowy przekazania gospodarstwa rolnego nabył Pan na zasadzie współwłasności w udziale obejmującym #189; część prawo własności do zabudowanego gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodziła m.in. działka ozn. nr geod. 523 położona w obrębie wsi N., gmina T. Drugim współwłaścicielem został Pana brat, który także posiadał udział obejmujący #189; część w przedmiotowej działce.

Następnie, po śmierci brata, dokonał Pan wspólnie z jego spadkobiercami w dniu 22.01.2004r. częściowego zniesienia współwłasności w/w gospodarstwa rolnego położonego w obrębie wsi N. i częściowego działu spadku po zmarłym bracie. Dodaje Pan, iż na podstawie umowy o częściowe zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku za Rep. A Nr xxx/2004 stał się Pan wyłącznym właścicielem nieruchomości rolnej niezabudowanej składającej się m.in. z wydzielonej działki ozn. nr geod. 523/1 o powierzchni 3.172 m2.

W 2006 roku ma Pan zamiar odpłatnie zbyć swoją działkę ozn. nr geod. 523/1 położoną w obrębie N., gmina T.

Na tle powyższego stanu faktycznego postawił Pan pytanie, czy z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości ozn. nr geod. 523/1 o powierzchni 3.172 m2 położonej w obrębie N., gmina T. nabytej na zasadzie współwłasności w udziale #189; części w 1987r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego, zaś na wyłączną własność w 2004r. na podstawie umowy o częściowe zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku, powstanie zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?

STANOWISKO PODATNIKA UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

Pana zdaniem, zbycie przedmiotowej działki gruntu ozn. nr geod. 523/1 o powierzchni 3.172 m2 położonej w obrębie N., gmina T., stanowiącej wyłączną Pana własność, nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na to, że właścicielem przedmiotowej nieruchomości jest Pan dłużej niż 5 lat.

Uważa Pan, iż datą faktycznego nabycia przez Pana w/w niezabudowanej działki ozn. nr geod. 523/1 będzie dzień sporządzenia aktu notarialnego umowy przekazania gospodarstwa rolnego, tj. 17.03.1987r. Wyjaśnia Pan, iż umowa z dnia 22.01.2004r. o częściowe zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku miała tylko charakter porządkowy i nie zmieniła stanu prawnego nabytej w 1987r. nieruchomości położonej w obrębie Niewodnicy Kościelnej, gmina Turośń Kościelna.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, stanowi źródło przychodów określone w w/w przepisie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prawo współwłasności do przedmiotowej nieruchomości ozn. nr geod. 523/1 położonej w obrębie N., gmina T. zostało przez Pana nabyte w 1987 roku na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego.

Należy zatem stwierdzić, iż w świetle przytoczonego stanu prawnego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie miał moment i forma prawna pierwotnego nabycia. Bez znaczenia w świetle ustawy podatkowej pozostaje przy tym fakt późniejszego zniesienia współwłasności i przyznanie Panu już na wyłączną własność działki ozn. nr geod. 523/1 położonej w obrębie N., gmina T.

Tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż współwłasność jest instytucją prawa cywilnego polegającą na tym, iż własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks Cywilny Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 196 § 1 k.c. współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej kodeksu cywilnego, o czym stanowi art. 196 § 2 tej ustawy. Zgodnie z art. 210 i nast. k.c., każdy ze współwłaścicieli w każdym czasie może domagać się zniesienia współwłasności. Jednym ze sposobów zniesienia współwłasności jest fizyczny podział rzeczy wspólnej między współwłaścicielami. Następuje to w drodze przyznania każdemu ze współwłaścicieli wyodrębnionej (podzielonej) rzeczy wspólnej. Wielkość tej części powinna odpowiadać wielkości udziału we współwłasności. W wyniku podziału fizycznego powstają nowe rzeczy - w niniejszej sprawie nowe nieruchomości stanowiące wyłączną własność poszczególnych właścicieli. Zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż przy podziale przedmiotowej nieruchomości rolnej położonej w obrębie N., gmina T. nie ustanawiano żadnych spłat i dopłat, a każdemu ze współwłaścicieli (lub spadkobiercom) przypadły działki gruntu, których wartość mieści się w ramach udziału jaki przypadał współwłaścicielom w rzeczy wspólnej. Zatem przy dokonywaniu przedmiotowego zniesienia współwłasności nie występuje dodatkowe przysporzenie majątkowe ponad udziały nabyte na zasadzie współwłasności.

Mając na uwadze powyższe ustalenia należy stwierdzić, iż umowa o częściowe zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku nie zmieniła stanu prawnego nabytej w 1987r. nieruchomości położonej w obrębie N., gmina T.

Reasumując, przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia w 2006 roku nieruchomości nabytej na zasadzie współwłasności w udziale #189; części w 1987r. na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego, zaś na wyłączną własność w 2004r. na podstawie umowy o częściowe zniesienie współwłasności i częściowy dział spadku nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "a" ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) i tym samym nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku orzekł jak na wstępie. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj